Yaşam
Trend

Alışkanlık Kazanmanın Sırları

alışkanlık kazanmanın sırları

İçindekiler

Alışkanlık Kazanmanın Sırları

Her insan yeni bir alışkanlık kazanmanın sırları mevzusunda güçlük çekmektedir. Spora başlayıp ağrısı olduğundan 2-3 yıl off fay verenler, are you cola? , are you disco? seviyesine ulaştıktan sonra bu kadar ingilizce bana kafi diyenler yada gitar çalmaya heves ederek başlayıp bareli zorluk derecesi yüksek akorlara ulaştığında bırakanlar şeklinde pek fazlaca örnek verilebilir. Peki yeni alışkanlık kazanmanın sırları için ne yapılmalı bunlar iyi mi alışkanlık haline getirilmelidir?

Açık konuşmak gerekirse bir çok insan yeni alışkanlık kazanmanın sırları yeni hobiler değişik özellikler kazanmak isterler. İşin zorluğu kazanmakta değil bunu devam edebilir sürdürülebilir bir hale getirmekte başlıyor. Çoğumuz da bu aşamada güçlük çekiyoruz.

Sebepleri

Sebebi genel anlamda sabırsızlıktan kaynaklı olarak fazlaca ağır/fazla/uzun yaparak sonuca en kısa sürede ulaşmaya çalışmaktan kaynaklıdır. Ihmal etmeyin ki alışkanlıklar bir günde kazanılacak şeyler değildir, fakat kazanılmış alışkanlıkları devamı eğer olmazsa bir  günde kaybedebilirsiniz. Alışkanlıklar ve hobileri bir süreç olarak görmeliyiz ve minik adımlar ile ilerleyerek devamlılık kazanabiliriz. Mesela 10 gr ağırlık taşımak!

Alışkanlık kazanmanın sırları
Alışkanlık kazanmanın sırları

Bir deneyde bir farenin ayağına 250 gr ağırlık bağlayarak adım atması beklenmiştir. Fare için bu ağırlık fazlaca fazla olduğundan fare yerinden kıpırdayamamıştır. Daha sonrasında bilim adamları değişik bir yöntem düşünmüşler ve farenin ayağına 10 gr bağlamışlar ve fare yürümeye başlamış. Sonraki gün  20 gr ağırlık derken 40,50,60 ve 25. Günüm sonunda fare attık 250 gr ağırlık ile rahatça yürüyebiliyordu.

Gitar olsun , spor yapmak olsun, ders çalışmak olsun ne yaparsak yapalım en büyük sorunumuz aniden yüklenerek ağır bir halde çalışmaktır. Zorlandığımızı hissettiğimiz süre insan ister istemez yapmış olduğu eyleme karşı bir soğuma hisseder. Spora adım atar başlamaz aniden 2-3 saat spor yapmış olursanız bir kaç gün sonrasında yaptığınız  3 saatlik zor emek harcama aklınıza gelecek ve beyniniz sizi konfor alanına çekmeye çalışacaktır. Bunun yerine 40-45 dakikalık spor süreleri ile başlayıp kendinizi yormadan ve sindirerek devam ederseniz zamanlar sporun sizin için bir alışkanlık haline geldiğini farkına varacaksınız.

Alışkanlık kazanmanın sırları
Alışkanlık kazanmanın sırları

Bu yöntem her şey için geçerlidir; enstrüman öğrenmek, İngilizce, matematik vb şeklinde .

İnsanlar aniden Everest dağının zirvesinde olmayı hayal ediyorlar fakat dağın eteklerine geldiklerinde zirvenin ne kadar yukarıda bulunduğunu görüyorlar. Bir tek bazıları etekleri aşıyor, kimisi zirveye gelmeden bırakıyor, kimisi zirveyi görüyor kimisi de zirvenin büyüsüne  kapılıp yine aşağıya çakılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu