Sinema Dizi

Alparslan'ın Duası – Alparslan: Büyük Selçuklu 28. BölümAlparslan: Büyük Selçuklu 28. Bölüm Özet

Vaspurakan’ın fethinden sonra Alparslan Vaspurakan’ı bir Türk-İslâm şehri haline getirmek için kolları sıvamış ve ticarete ağırlık vererek şehrin zenginleşmesi için çalışmalara başlamıştır. Alparslan bu faaliyetlerini yürütürken Buhara hakimi Karahanlı Arslan Yusuf, Ani’nin yeni tekfuru Grigor tarafından kışkırtılmış ve Selçuklular’ın elinden Belh şehrini almak için saldırmıştır. Yaşanan savaş neticesinde Selçuklular kazanmış, Arslan Yusuf ise esir alınmıştır. Arslan Yusuf, geçmişte Selçukluklular üzerine yapılan bir baskında İbrahim Yınal’ın babası Yusuf Yınal’ı öldüren kişidir. İbrahim Yınal babasının katili olan Arslan Yusuf’un esir alınmasını değil öldürülmesini istemektedir. Selçuklular bu işi Karahanlıların bir teşebbüsü olarak mı düşünecektir, yoksa arkasında Grigor’un olduğunu anlayacaklar mıdır? Savaş sonrası iki devletin sultanları arasında varılan anlaşma Alparslan’ın ve Arslan Yusuf’un kızı Seferiye’nin hayatını tamamen değiştirecektir. Seferiye sırf babasının hayatını kurtarmak için hiç istemediği bu evliliğe razı olacak mı? Akça’nın yüreğinde yaktığı ateş hala sönmemiş olan Alparslan, Sultan Tuğrul’un emriyle mecbur tutulduğu bu evliliğe nasıl yaklaşacak? Ani’nin yeni tekfuru Grigor, oğlu Yüzbaşı Alexander ile vazifesine başlamak üzere Ani topraklarına gelmiştir, ancak kurduğu plan ile çok önceden beri buradaki siyaseti yakından takip ettiğini göstermektedir. Karahanlıları, Selçuklular üzerine saldırtarak bir Türkler arasında bir iç çatışma yaratarak bölgedeki güç dengelerini lehine çevirmek isteyen Grigor’un yeni planları ne üzerine olacaktır? Oğlu Alexander bu planlarda hangi rolü oynayacaktır? Akça’nın şehadeti üzerine dağlara çekilip acısını yaşayan Nizamülmülk, acısını içine atarak Alparslan ile yeniden bir araya gelecek mi? Alparslan, atabeyinin tekrar aralarına dönmesi için neler yapacaktır?

——

#AlparslanBüyükSelçuklu Sosyal Medya Hesapları:

Alparslan: Büyük Selçuklu fragmanlar için tıklayın

Resmi Facebook Sayfası:
Resmi Twitter Sayfası:
Resmi Instagram Sayfası:

——-

#TRT1 Sosyal Medya Hesapları:

Resmi Facebook Sayfası:
Resmi Twitter Sayfası:
Resmi Instagram Sayfası:

60293 Kişi Okudu    –    1986 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

#Alparslan39ın #Duası #Alparslan #Büyük #Selçuklu #Bölüm

*

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Kaç sefer izledim hep gözlerim doldu Allah razı olsun böyle güzel şeyleri bizede yaşatanlardan çok güzel dizimiz Allah yolunu açık etsin…

 2. Ya Rahman (merhamet eden) , Ya Aziz (daima galip,üstün), Ya Gaffar (affı çok), Ya Celil (azamet sahibi ,büyük), Ya Settâr(örten,saklayan) ben Senin şanına yaraşır övgü sayamam Sen bizzat kendini övdüğün gibisin.
  Ey kalpleri hâlden hâle çeviren, Ey geceyle gündüzü döndüren
  Ayıplarımızı ört , günahlarımızı bağışla,
  kalplerimizi temizle, göğsümüzü aç,bizi iyilerle beraber haşret.
  Kuşluk vaktinin güneşi karanlığın parlak ayı iki kıblenin imamı olan görklü Peygamberinin (sav) yolundan ayırma bizi
  Attığımız her adım aldığımız her nefes Senin rızan içindir.
  Müjdeleyip nasip ettiğin fethler bizim değil Senindir.
  Allah' ım beni kibir kuyusuna düşmekten koru
  Sahip olduğum ve olacağım nem var ise hepsinin tek ve hakiki sahibinin Sen olduğunu unutturma.
  Senin ve Resulünün aşkıyla gönlü kavrulan milletimi İslamın sancaktarı kıl.
  Allahım son nefesime kadar yolunda cihad etmeyi nasip et.
  Ümmedi Muhammedi daha nice fethlerle sevindir Ya Rabbi .
  Aminn

 3. Türk olmayan bir Müslüman olarak, Müslüman olmayan izleyiciler sadece Selçuklularin tarihi hakkında değil aynı zamanda islam hakkında da ne öğreniyor ve ne düşünüyor merak ediyorum. Bu arada efsane bir sahne maşallah!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu