Mobil

Apple App Store’da kumar reklamlarını durdurdu

Apple App Store’da bir süre önce daha fazla reklam göstermeye başlamıştı. Şirket özellikle “Bugün” sekmesinde ve uygulama sayfalarındaki “Bunları Sevebilirsiniz” bölümünün altında daha fazla reklama yer veriyor. Ancak burada gösterilen reklamlar, tüm geliştiricileri memnun etmemişe benziyor.

Podcast uygulaması Overcast’in geliştiricisi Marco Arment, uygulamasının App Store’daki sayfasına kumar reklamlarının yerleştirildiğini gösteren bir ekran görüntüsünü paylaştı. Aynı sorunu gündeme getiren başka geliştiriciler de ürün sayfalarında kumar reklamlarının görünmesinden hoşnut olmadıklarını belirtince Apple fazla zaman kaybetmeden harekete geçti.

Şirket tarafından MacRumors sitesine gönderilen açıklamada, App Store ürün sayfalarında kumar ve diğer bağlı kategorilere ait reklamların gösteriminin durdurulduğu ifade edildi.

Apple’ın açıklamasında başka bir bilgi yer almıyor. Dolayısıyla şirketin tepkiler azalınca kumar reklamlarını yine uygulama sayfalarına ekleyip eklemeyeceği belirsizliğini koruyor. Açıklamada “durdurma” ifadesinin kullanılması, bunun geçici bir durum olduğunu düşündürüyor.

Apple’ın App Store’daki uygulama sayfalarında reklam göstermesi farklı yönlerden de eleştiri topluyor. Şirketin uygulama sayfası reklamlarını pazarlayarak geliştiriciler arasında rekabeti körüklediği ve “Eğer siz reklam verirseniz rakibiniz buraya reklam verir ve potansiyel kullanıcılarınızı elinizden alır” mesajı verdiği belirtiliyor.

Apple App Store’da yıllardır reklam gösteriyor. Ancak Bugün sekmesi altındaki reklam alanı Apple’ın editoryal ekibi tarafından oluşturulan bir tavsiye listesine ayrılmıştı. “Bunları Sevebilirsiniz” bölümünde ise benzer uygulamaların öneri kartları yer alıyordu. Apple’ın geliştiricilere farklı kategorilerde reklam hedeflemesi izni vermesiyle kumar uygulamalarının reklamları tüm mağazayı sarmış gibi görünüyor.#Apple #App #Storeda #kumar #reklamlarını #durdurdu

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu