Sağlık
Trend

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Bisiklet Sürmenin Faydaları, Düzenli Spor Yapmak

Bisiklet sürmenin faydaları bilinmeden, Yaşamımızda spora hiç yer vermeden diğer prensiplerimizle ilgileniyoruz. Bu davranıştan dolayı daha 35 yaşına bile gelmeden önce ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabiliyor. Haftada 3-4 saat ayırarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bu spor çeşitlerinden bir tanesi de bisiklet sürmek. Bisiklet sürerek özellikle belden aşağıda yer alan kas grupları çalıştırılmış olunuyor. Bacak kas gruplarını düzenli olarak çalıştırmak ileride yaşanacak bel altı kemik, kas sorunlarını ortadan kaldırıyor.

Bisiklet Sürmenin Faydaları

 • Zinde kalmayı sağlar.
 • Bacak kas gruplarının aktif kalmasını ve direnç kazanmasını sağlar.
 • Kondisyon kazandırır.
 • Sağlık dışında, gideceğiniz yere hızlı ulaşmanızı sağlar.
 • Düzenli bisiklet süren insanların derin uykuya girme süreleri yarım saat ile bir saat arasında kısaldığı kanıtlanmıştır.
 • Vücudu daha genç gösterir.
 • Sindirim sisteminin saat gibi çalışmasını sağlar.
 • Beyin gücünü arttırır.
 • Hastalıklara yakalanmanızı önler, yakalandıysanız da iyileşmenizi %50 hızlandırır veya destekler.
 • Cinsel hayatı aktifleştirir .
 • Bayan sürücüler için kolay doğum sağlar. Doğum sancılarını azaltır.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Stres atmanızı sağlar.
 • Yaratıcı düşündürmek Bisiklet sürmenin yararlarından bir tanesidir.
 • Kilo vermenize yardımcı olur.
bisiklet sürmenin faydaları
bisiklet sürmenin faydaları

Şimdilerde bisiklet süren çocuklar, insanlar görebilmek mümkün. Acaba bu insanlardan kaç tanesi gerçekten spor yapmak amacı ile bisiklet sürüyorlardır? Bence çok az bir kısmı. Bisiklet sporu yapmak için değil, zevkler ve hobiler için kullanılan bir araç oldu. Bisiklet faydaları açısından hem hobi hem de sağlık açısından sürülmelidir. Düzenli bir hale getirilip, haftanın belirli gün ve saatlerinde standardı bozmadan tekrar edilmelidir.

Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir

Kilo verdirme özelliğinin olduğundan bahsetmeye gerek bile olmadığını düşünüyorum. Her türlü yapılan egzersiz kilo verdireceği gibi sarkmaların da önüne geçmekte birebirdir. Sarkıklarınız olmadan onlarca kilo vermenin mutluluğunu düşünün!

Eğer işiniz evinize çok uzak değilse, bisiklet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Minibüslerde kalabalığından veya şehrin trafiğinin içerisinde kaybolmaktansa bir bisiklet edinip işe bisiklet ile gidip gelmelisiniz. Hem düzeni de kurmuş olursunuz, Hem de sıkıcı trafikten kurtulmuş olursunuz. Kilo problemleriniz varsa onunda önüne geçebilirsiniz.

Uykusuzluğu Önlüyor veya Süreyi Azaltıyor!

Stanford Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya istinaden bisiklet sürmek uykusuzluğa birebir olduğu gözlemlenmiştir. Uykuya dalma süreçlerini yarım saat daha hızlandırıyor. Bunun nedeni bisiklet sürerken vücudun yorulmasından kaynaklı olsa gerek.

Bisiklet Sürmenin Genç Kalmanıza Yardımcı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Onlarca çeşit yüz kremi, kürler vs. uğraşmak yerine her gün düzenli bisiklet sporu yaparak genç kalmayı neden hedeflemiyorsunuz! Bisiklet faydaları göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Bisiklet sürerken bildiğiniz üzere daha hızlı nefes alış verişi yapmış olacağız. Bu durumda da vücudumuza daha fazla oksijen girmiş olacak. Daha fazla oksijen ile temas eden vücut kendini daha hızlı ve güçlü yenileyecek, genç kalmanızı sağlayacaktır.

Fiziksel Aktiviteler Sindirim Sisteminizi Hızlandırır

Fiziksel olarak yapılan herhangi bir aktivite, ne olursa olsun sindirim sistemini hızlandırır. Yediğimiz yemeklerin mideden kalın bağırsağa gitmesini hızlandırır. Daha yumuşak ve kolay dışkılamayı sağlar. Bu sebepten dolayı da kabızlık problemi ortadan kalkmış olur. Bisiklete binmenin faydaları bir tanesi de sindirim sistemi hızlandırıyor olmasıdır.

Kolay Doğum İçin Vazgeçilmez Bir Egzersiz Çeşididir

Artık hepimiz biliyoruz ki bazı doktorlar hamile bayanlara doğum öncesinde bazı egzersizler tavsiye ederler. Bu egzersizlerin amacı doğum sırasında hem acı çekmemek hem de bebeği dünyaya en doğal ve sağlıklı yollar ile getirmeyi amaçlamaktır. Bununla birlikte düzenli bisiklet sporu yapan veya doğum öncesinde düzenli egzersiz yapan anne adaylarının doğum dikiş ve yaralarının da hızla iyileştiği gözlemlenmiştir.

Yaratıcı Düşünmek

Bisiklet sürmenin faydaları biri de Araştırmalara göre her gün 25 dakika boyunca egzersiz yapmak insanları yaratıcı düşünmeye doğru sürüklüyor. Biraz garip gelebilir ama bu bir gerçek. Bisiklet sürerken belki bir dahi olabilirsiniz!

Bisiklet Kim Tarafından İcat Edildi?

Bisikletin icadı 13.YY olduğuna dair rivayetler gezinmektedir. Fakat resmi olarak bisikletin icadı 1800’lü yıllar olduğu bilinir. İlk iki tekerlekli bisiklet, Barontazi Sauerbrun tarafından 1818 yılında Paris’te yapılmıştır. Bu yapılan bisikletin tabi ki de pedalı ve vitesi bulunmuyordu. Sürücüler ayakları ile kendilerini iterek ileriye doğru hareket edebiliyorlardı.

Bisikletin icadı 1839 yılında İskoçyalı McMilan tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra 1861 yılında Fransa da Pierre Michaux ve oğlu bugün günümüzde var olan bisikletlere benzer bisiklet yapmışlardır. 1888 yılında James Moore Dunlop firmasının hava ile şişirilen lastikleri kullanan Belfast’ta yeni bir tür bisiklet meydana getirmiştir. Vitesli bisikletler de 1901-1906 yılları arasında devreye girmiştir. 1962 yılında İngiliz mühendis bisikletin iskeletini geliştirerek günümüzdeki süspansiyonlu bisiklet selelerini icat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu