Kripto Para
Trend

Dolar Maliyet Ortalaması DCA Nedir?

Dolar Maliyet Ortalaması DCA Nedir?

Yatırımcı için Dolar Maliyet Ortalaması DCA nedir fikrini anlamak çok önemlidir. DCA’nın ne olduğundan emin olmayan ve Binance Yinelenen hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler için en önemli ayrıntıları içeren kısa ve kapsamlı bir açıklama geliştirdik. Dolar maliyeti ortalaması (DCA) olarak bilinen bir yatırım yöntemi, riski azaltmak ve varlığı stabilize etmek amacıyla sipariş vererek satın almak istediğiniz toplam tutarı düzenli olarak bölmeyi içerir. Varlığın fiyatı ne olursa olsun alım yapılır. Bu satın almalar tutarlı bir şekilde yapılır.

Bu DCA’nın ne için olduğunu merak ediyorsanız, gerçekten işimizi çok daha basit hale getiriyor. DCA sayesinde elde ettiğimiz ortalama maliyetle, bir kripto para biriminin veya hisse senedinin ne zaman en düşük ve en yüksek değerlerde olduğunu tahmin etmeye çalışmak zorunda kalmadan minimum risk, düşük çaba ve büyük kazanç ile yatırım yapmamızı sağlar. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar maliyeti ortalamasıyla yatırım yapmak, denenmiş ve gerçek bir yöntemdir. DCA’ya göre, yatırımcı tüm yatırım tutarını böler ve zaman içinde istenen varlığı satın alır. Bir varlığın maliyeti ne kadar olursa olsun, yatırım yapılan tutar bitene kadar alımlar devam eder. Bunu yaparak, oynaklığın etkilerini azaltabilir ve ideal giriş noktası seçme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Kriptoda DCA

Diğer varlık sınıflarıyla karşılaştırıldığında, kripto para birimleri en düzensiz olanıdır. Piyasanın sık sık şiddetli dalgalanmaları göz önüne alındığında, fiyat değişikliklerini tahmin etmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda, DCA, getirilerinizin ortalamasını almanıza ve piyasa geri dönüşlerinden kâr etmenize yardımcı olacaktır.

DCA’ya başlamak için yatırım yapmak istediğiniz toplam tutarı, hedef belirteci ve yatırımlarınızın süresini seçin. Küresel bir borsaya kaydolmadıysanız, anlaşmaları muhtemelen manuel olarak yürütmeniz gerekecektir.

Lütfen bu taktiğin yalnızca fiyatlar düştüğünde size fayda sağladığını unutmayın. Bununla birlikte, bir boğa koşusu sırasında DCA yatırım planını kullanmak kayıplara neden olabilir. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Dolar Maliyet Ortalaması Nasıl Çalışır?

DCA’nın nasıl çalıştığını anlamak için basit bir örneğe bakalım. Diyelim ki 100 TL fiyat etiketi olan bir jetona 15.000 TL yatırım yapmayı seçtiniz. Bu fiyata toplamda 150 coin alacaksınız. Beş ay boyunca 15.000 TL ödemeyi seçtiğinizi varsayalım. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Aylık 3.000 TL’lik bir yatırım yapıyorsunuz ve şaşkınlığınıza göre fiyat birkaç ay sonra düşmeye başlıyor. 100 ila 85, 70, 80, 90 ve 110 rupi arasında değişiyor. Sonuç olarak, paranızın karşılığını daha fazla almış oluyorsunuz. Yani aldığınız coin sayısı artıyor ve riskiniz de azalmış oluyor.

Dolar Maliyet Ortalamasının (DCA) Faydaları

DCA’nın ana faydalarını sizler için aşağıda sıralıyoruz.

  1. Risk Azaltır

Dolar maliyeti ortalaması, serveti bir piyasa çöküşünden korurken yatırım riskini azaltır. Bir yatırım portföyünü yönetirken likidite ve esneklik sunan parayı korur.

DCA, piyasa duyarlılığı nedeniyle fiyatı yanlış bir şekilde şişirildiğinde bir menkul kıymet satın alarak, gerekenden daha az miktarda bir menkul kıymet edinilmesine yol açar, DCA götürü yatırımın dezavantajını ortadan kaldırır. Bir piyasa düzeltmesi veya bir balon patlaması bir menkul kıymetin temel değerini ortaya çıkardığında bir yatırımcının portföyü azalacaktır.

Bazı düşüşler diğerlerinden daha uzun sürer ve portföyün net değerini daha da aşındırır. DCA’yı kullanmak, en az miktarda kayıp ve belki de büyük karlar sağlar. DCA, bir yatırımın fiyatındaki ani düşüşe karşı kısa vadeli aşağı yönlü koruma sunarak pişmanlığı azaltabilir.

  1. Ortalama Fiyatı Düşürür

Fiyatlar düşerken yapılan bir piyasa menkul kıymeti alımı, yatırımcı için daha büyük bir getiri vaat ediyor. DCA yaklaşımını kullanarak, yüksek bir fiyata satın almış olsaydınız alacağınızdan daha fazla varlık satın alabilirsiniz.

  1. Piyasadaki Çalkantılardan Kurtarır

DCA yaklaşımı, zayıflayan pazarlarda ara sıra daha küçük yatırımlar yaparak piyasa düşüşlerini gidermeye yardımcı olur. DCA’yı benimseyen bir portföyde, sağlıklı bir denge korunurken portföyün uzun vadeli değeri yükselebilir.

  1. Tutarlı Tasarruf Sağlar

Bir yatırım hesabına düzenli olarak fon eklemek, disiplinli tasarruf sağlar çünkü portföyün bakiyesi, cari varlıkları değer kaybederken bile yükselir. Bununla birlikte, portföy, uzun süreli bir piyasa çöküşünden zarar görebilir.

  1. Kötü Zamanlamayı Önler

Deneyimli yatırımcılar bile piyasa zamanlamasının saf bilimini anlamakta zorlanıyor. Yanlış zamanda yapılan riskli yatırımlar, bir portföyün değeri üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olabilir. Piyasa dalgalanmalarını öngörmek zor olduğundan, dolar maliyeti ortalama yöntemi, alımların maliyetini yatırımcının avantajına olacak şekilde dengeleyecektir. dolar maliyet ortalaması dca nedir

  1. Duygusal Yatırımı Engeller

Davranış teorisinde, büyük miktarda toplu yatırım yapmak ve kayıptan kaçınma gibi birçok nedenin neden olduğu duygusal yatırım olgusu nadir değildir. DCA kullanıldığında duygusal yatırım ortadan kalkar veya azalır.

Bir yatırımcının enerjisi eldeki işe yönlendirilir ve DCA kullanılarak disiplinli bir satın alma tekniği kullanılarak madeni para fiyatlarına ilişkin kaynaklardan gelen haber ve bilgi yutturmacaları ortadan kaldırılır.

Binance Yinelenen Alım Nedir?

Düşünmeden kripto satın almak zor bir iştir. Göstergeleri okumak ve teknik olarak aramaları cevaplamak da kolay değil. Bununla birlikte, RBP’lerin anlaşılması daha basit ve yürütülmesi daha da kolaydır.

Benzer şekilde, Yinelenen Alımlar ile, piyasada mevcut olduğunda belirli bir fiyattan bir kripto varlığın bazı birimlerini satın almak için belirli bir miktar tahsis edebilirsiniz. Bu, sermayenizi tekdüze bir şekilde tahsis etmenize ve daha uzun bir süre boyunca daha iyi bir ortalama fiyat elde etmenize olanak tanır.

Yinelenen Satın Alma, kullanıcıların kripto satın almayı otomatikleştirmesine olanak tanır. Kullanıcıların satın almak istedikleri kripto para birimini, satın almak istedikleri miktarı ve ne sıklıkla satın almak istediklerini seçmelerine olanak tanıyan bir dolardan maliyete ortalama (DCA) yatırım stratejisidir. dolar maliyet ortalaması dca nedir

  • Visa/Mastercard ile planlı kripto para alımları yaparak kripto para portföylerinin ortalama dolar maliyet yöntemi ile yapılandırılmasını sağlar. dolar maliyet ortalaması dca nedir
  • Haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak BTC ve en sevdiğiniz kripto para birimlerindeki satın alımları otomatikleştirir. dolar maliyet ortalaması dca nedir
  • Yinelenen satın alma planları kolayca değiştirilebilir, duraklatılabilir ve iptal edilebilir.
  • Detaylı bilgi için Binance Blog’daki rehberi inceleyebilirsiniz.

Binance’te DCA Nasıl Yapılır?

Binance’de DCA yapmak çok kolay. Kafanızı fazla yormanıza gerek bile yok. Aşağıda sizler için Yinelenen alım mekanizmasını anlatacağız ve DCA nasıl yapılır öğreneceksiniz. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Ayrıca hemen başlamak isteyenler bu linkten DCA yani Binance yinelenen alım yapmaya başlayabilir!

Binance Yinelenen Alım Nasıl Yapılır?

Yinelenen satın alımlarınızı ayarlamak için Binance uygulamasını veya web sitelerini kullanabilirsiniz. İlk önce, web sitelerinde herhangi bir kripto para birimi için Nasıl Yinelenen Satın Alma oluşturabileceğinize bir göz atalım.

Öncelikle bir Binance hesabınızın olması gerektiğini unutmayın.

1) Hesabınıza giriş yapın veya bir hesap oluşturun

Başlamak için ilk adım Binance ile bir hesap oluşturmaktır. Zaten bir hesabınız varsa, hesabınıza giriş yapın ve 2. adıma geçin.

Binance hesabınız yoksa, bir tane için kaydolun. Bu bağlantı üzerinden kaydolursanız daha az komisyon ödeyeceğinizi unutmayın. Kayıt olduktan sonra, Binance’te kripto para satın almadan önce hesabınız için doğrulamayı tamamlamanız gerekebilir. Doğrulandıktan sonra, yinelenen satın alma işleminizi ayarlamak için bir sonraki adıma geçebilirsiniz. dolar maliyet ortalaması dca nedir

2) Kripto para birimi satın alın

Tarayıcıda Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Kripto Satın Al sekmesine gidin ve açılır menüden Kredi/Banka Kartı’nı seçin. Ardından, kripto para birimi satın alma ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekran size iki ana alanı, satın almak için kullanmak istediğiniz fiat para birimini ve satın almak istediğiniz kripto para birimini gösterecektir.

 

dolar maliyet ortalaması dca nedir
dolar maliyet ortalaması dca nedir

 

Bu iki alanın altında, bu satın alma işlemini yinelenen bir satın alma yapma seçeneği göreceksiniz. Bu seçenek etkinleştirilmemişse, seçeneğin yanındaki Etkinleştir kelimesiyle belirtilir, ardından Etkinleştir metnine tıklayın. Bu metin şimdi Devre Dışı Bırak olarak değiştirilmelidir. Yinelenen satın alma seçeneğinin etkinleştirildiğini bu şekilde bilirsiniz. Devam düğmesine tıklamadan önce, Yinelenen Satın Al metnine tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

3) Yinelenen Satın Alma İşleminizi Yapılandırın

Yinelenen Satın Alma metnine tıklayın ve yinelenen satın alma işleminizi yapılandırmak için yeni bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda, kripto para birimini günlük, haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak satın almak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekecektir. Ayrıca satın almaların hangi saat ve gün yapılmasını istediğinizi de belirtebilirsiniz. Yinelenen satın alma işleminiz için gerekli alanları yapılandırdıktan sonra Tamam’ı tıklayın.

 

dolar maliyet ortalaması dca nedir
dolar maliyet ortalaması dca nedir

 

4) Satın Almak İçin Kullanmak İstediğiniz Kartı Seçin

3. adımı tamamladıktan sonra 2. adımda gösterilen ekrana döneceksiniz. Devam’a tıklamadan önce satın alma için kullanmak istediğiniz fiat para miktarını girmeniz gerekecek. Buraya girdiğiniz tutarın her yinelenen satın alma işlemi için kullanılacağını unutmamak önemlidir. Bitirdiğinizde, Devam’ı tıklayın.

Şimdi karşınıza cari ve tekrarlayan alışverişlerde kullanmak istediğiniz ödeme seçeneğini seçebileceğiniz bir ekran gelecek. Başka bir kart kullanmak istiyorsanız veya Binance hesabınıza bağlı herhangi bir kartınız yoksa, Kartı değiştir’e tıklayarak kolayca kart değiştirebilir veya ekleyebilirsiniz. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Binance hesabınıza en fazla 5 kart bağlayabilirsiniz. Binance hesabınıza bağlı 5 kartınız varsa, yeni bir tane eklemek için mevcut bir kartı silmeniz gerekir. Silinen kartla çift satın alma kurulumunuz varsa, yinelenen satın alma işleminin başarısız olacağını unutmayın. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Tamamlandığında, Devam’ı tıklayın. Artık yinelenen satın alma ayarlarınızı inceleyebilirsiniz. Yinelenen satın alma işleminizin ayarlarını onaylamak için bir dakikanız olacak, aksi takdirde Yenile’yi tıklamanız gerekecek. Bunun nedeni, yinelenen satın almanın mevcut fiyata dayanmasıdır. Dolayısıyla dakikanın dolması halinde kripto paranın fiyatı farklı olacaktır. dolar maliyet ortalaması dca nedir

Yinelenen satın alma ayarlarından memnunsanız, Onayla’yı tıklayın ve sonraki adıma geçin.

5) Siparişinizin İşlenmesini Bekleyin

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra siparişiniz Binance ekibi tarafından işleme alınacaktır. Geçmişi Görüntüle’ye tıklayarak siparişinizin durumunu kontrol edebilir veya siparişinizin işlenip işlenmediğini görmek için Yenile’ye tıklayabilirsiniz. Siparişinizin başarıyla işlenip işlenmediği konusunda bilgilendirileceksiniz.

Herhangi bir nedenle başarısız olursa, mükerrer satın alma işlemini iptal etmek için Yeni Teklifi Kabul Et veya Ödemeyi İptal Et’i tıklayabilirsiniz. Yeni fiyat teklifi, yinelenen satınalma siparişinin orijinal olarak oluşturulduğu fiyattan daha yüksek veya daha düşük olabilecek yeni bir revize fiyata sahip olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu