Nasıl YapılırYaşam

Fahri Korutürk Kimdir?

Fahri Korutürk kimdir ve hayatı...

1903 yılında eski askerlerden Erzincanlı Osman Sabit Bey ile Nesrin Hanım’ın oğlu olarak İstanbul’un Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde bulunan Soğukçeşme Sokağı’nda doğdu. Annesini küçük yaşta kaybedince üvey annesi Nuriye Korutürk (1873-4 Kasım 1973)’ün gözetiminde büyüdü.

Fahri Sabit Korutürk ya da Esseyit Hasan Fahri Korutürk (15 Ağustos 1903 – 12 Ekim 1987), Türk asker ve siyasetçi, eski Türk Deniz Kuvvetleri komutanı ve Türkiye’nin 6. Cumhurbaşkanı. 1957–1960 yılları arasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapmış olan Korutürk, 1973–1980 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmüştür.

Cevdet Sunay’ın süresinin dolmasından sonra Cumhurbaşkanlığına aday olan Tekin Arıburun ile Faruk Gürler’in mecliste gerekli oyu alamamaları üzerine Adalet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyetçi Güven Partisinin ittifakıyla Cumhurbaşkanlığı görevine aday gösterildi. 6 Nisan 1973 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 15. turunda 365 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı devrinde Türkiye’nin çalkantılı bir döneminde oluşu rolünü kilit konumuna getirmişti. Zira bu devirde kurulan koalisyon hükümetlerinin oluşumu ve yaşaması için büyük çaba gösterdi. Kendisinin de deyimiyle Türkiye’yi bu devirde hükümetsiz bırakmadı. Devrinde Kıbrıs Harekâtı gerçekleştirildi ve ülkedeki sağ-sol siyasi çatışması[5] tüm hızıyla yayıldı. Cumhurbaşkanlığı döneminde Boğaziçi Köprüsü açılarak hizmete girdi. Özellikle devletin itibarını yeniden tesis için uğraş verdi. 7 yıllık Cumhurbaşkanlığı boyunca 8 hükûmet kuruldu. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresini doldurarak Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı ve Anayasa uyarınca “Tabii Senatör” sıfatıyla Cumhuriyet Senatosunda görev aldı. 12 Eylül Darbesi sonrası Anayasa’nın ve Meclisin feshedilmesi üzerine Tabii Senatörlük görevi de sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu