Banka
Trend

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir

Findeks kredi notu kişinin finansal anlamdaki geçmişinin tamamının değerlendirilmesi sonucunda elde edilen, 0 ile 1900 arasında verilen ve Kredi Kayıt Bürosuna bağlı özel Findeks firması tarafından denetlenen puandır. Bankalar kredi verirken bu notu baz alırlar ve kişiye bu notun durumuna göre kredi verip, vermeme kararı alırlar. Kişinin kredisi 1900’e ne kadar yakın olursa kredi çekme şansı da o kadar fazla olacaktır.

Bu not devamlı olarak günvelleme altındadır. Bankalarla yaptığınız her işlem kredi notunuza iyi veya kötü bir etkide bulunur ve bu sayede finansal geçmişiniz devamlı güncel tutulur. Yüksek findeks kredi notuna sahip olan birisi kredi kartı borcunu ödemediği takdirde yaklaşık 1 ay sonrasında kredi notunun düştüğünü gözlemleyebilir. Kredi düşük olanlar bu notu yükseltmek isterler. Peki kredi notu ne zaman güncellenir ve nasıl yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Ne Zaman, Neye Göre Güncellenir?

Kredi notu güncellemesi her bankacılık işleminden sonra yapılmaz. Kişi bir bankacılık işlemini yaptıktan sonra bu işlemin kredi notuna olan etkisini ancak bir aylık süre zarfında görebilir. Bu süreç biraz daha uzayıp kısalmakla birlikte, hemen her bankacılık işlemi için geçerliliğini korumaktadır. Kredi kartının borcunu ödemeyen birisi kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun, o düşüşü bir sonraki ödeme döneminde kredi notu üzerinde gözlemleyebilir.

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir ve Yenilenir?

Findeks kredi notu ne zaman güncellenir sorusuna kısmen yeterli bir cevap verdik. Dilerseniz siz değerli okurlarımızla birlikte bu notun neye göre değiştiğine bakalım. Bir kişi bankalarla yaptığı her işlemde kredi notu üzerinde değişiklik yaparsa. Kredi notu eşittir “borç ödeme bilinci” olarak görülebilir. Kredi notu düşük olan birisi düzenli olarak borçlanıp; sonrasında bu borçlarını düzenli olarak öderse kredi notu yükselecektir. Bu yükseliş bir ödeme dönemi (bir taksit dönemi) sonrasında gözlenebilir.

Yine banka hesaplarında para bulundurmak, hesapta devamlı para trafiği yaratmak (para yatırmak/çekmek) ve kredi kartını bilinçli olarak kullanıp ödemek kredi notunuzun yükselmesine sebep olacaktır.

Findeks Kredi Notum güncellenmiyor, Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi notu ne zaman yenilenir sorusunun bir başka tarafına değinelim şimdi. Kredi notunuz; kredi çektiğiniz takdirde borçlanma oranınızın yükselmesi nedeniyle düşecektir, sonrasında kredi kapatıldığında kredi notunuz “kredinin kullanılması ve ödenmesi” işlemi başarıyla gerçekleştirildiği için yükselecektir. Ancak bu yükseliş süreci en az bir ay süreceği için hemen başka bir kredi çekmek isterseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Örneğin, A bankasından 30.000 TL kredi çektiniz ve ödemeye başladınız. Sonrasında bu krediyi tam zamanında taksitlerini yatırarak ödediniz. Kredi taksitlerinin bittiği gün B bankasına gidip kredi çekmek istediğinizi söylerseniz banka size onay vermeyecektir. Çünkü kredi notunuz halen sizi borçlu olarak gösterir. Bu gibi durumlarda A bankasına geri gidip “Kredinin Ödendiğine Dair Döküm” almanız gerekmektedir.

Sonrasında bu alınan evrakı tekrar kredi çekmek istediğiniz bankaya götürün ve işlemlerinizi başlayın.

Findeks Kredi Notu Sıfırlanır Mı? Kredi Notu Affı 2021

Findeks Kredi notu sıfırlanır mı sorusu da yine cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı maalesef “hayır”dır. Kredi notu bazı dönemlerde af anlamında genel olarak yükseltilmiştir. Ancak bu gibi dönemlerde bile bankalar bildiğini okumuş, yine kendi verilerine göre kredi vermişlerdir.

Kredi notu hakkında bir başka yanlış bilinen konu ise; kredi notunun birkaç sene içerisinde sıfırlanıyor olmasıdır. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Öyle ki, kredi notu kişinin tüm geçmiş finansal hareketlerini ortaya koymaktadır. Bu şekilde bir uygulamanın birkaç senede bir sıfırlanması mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu