Sağlık
Trend

Forziga Kullananların Yorumları

Forziga kullananların yorumları, genel olarak olumlu yorumları içermektedir. Tablet olarak ve tip 2 olarak adlandırılan şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Forziga tip 2 diyabet hastalığında etkilidir. Kanda bulunan ve vücuda zarar veren fazla şekerin idrar yolu ile atılmasına yardımcı olmaktadır.

Forziga tablet sadece doktor reçetesi ile kullanılabilen bir ilaçtır. Diyabet hastalığında kullanılan ilaçlar ve yapılan egzersizler yeterli etkiyi göstermediği durumlarda şeker hastalığının tedavisine yardımcı olarak alınmaktadır. Forziga tablet tek başına ya da diğer şeker hastalığı ilaçları ile beraber kullanılabilmektedir.

forziga kullananların yorumları
forziga kullananların yorumları

Forziga Kullanım Alanları Nelerdir?

En iyi şeker hastalığı ilaçlarından birisi olan Forziga tablet, sadece tip 2 hastalarına kullanılmaktadır. Forziga 28 ya da 90 tabletlik blisterlerden oluşan karton kutularda ve sadece eczanelerde satışa sunulmaktadır. Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan Forziga tablet, sadece doktor tavsiyesi ile kullanılabilen bir ilaçtır. Bunun yanında doktor reçetesi ile satın alınabilen Forziga tablet etken madde olarak ise 10 mg dapagliflozin içermektedir. Tablet kanda yer alan fazla şekerin idrar yolu ile atılmasını sağlayarak, diyabet hastalarının kendilerini iyi hissetmesini sağlamaktadır. forziga kullananların yorumları

 

Forziga 10 mg Kullananların Yorumları

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da belirli dozlar bulunmaktadır. Bu dozlar hem doktorun tedavi şiddetini ayarlamakta olup hem de hastanın kilo, boy ve rahatsızlık derecesi gibi parametrelere bağlı iyileşmesini sağlamaktadır. Şimdi ülkemizde de sıklıkla kullanılan forziga 10 mg kullananlar yorumları nelermiş bir bakalım:

 • İlacı 4 aydır kullanıyorum, kan şekeri değerlerim normal seviyelerde. Gayet iyi bir problem yok.
 • Son dönemlerde artan şikayetlerime çözüm olmuyor, ilacı değiştireceğim.

Forziga Kullanım Şekli Nasıldır?

Forziga sadece doktorun verdiği dozlarda ve zamanlarda kullanılması gereken bir ilaç olup, doktor tarafından önerilen günlük doz miktarı ise genel olarak günde bir kere 10 mg’lık bir tablet olmaktadır. Bazı hastalarda ise doktorun görüşüne göre 5 mg’lık tablet olarak da alınabilmektedir. Tablet yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra bir bardak su ile alınabilmektedir.

Forziga tablet kullanımında diyabet hastalarının mutlaka günlük diyetlerine uyması ve doktorlarının önerdiği egzersizleri de eksiksiz olarak yapması gerekmektedir. Özellikle tableti, 18 yaşın altında olanlar ve 75 yaş üzerinde olan hastalar kullanamamaktadır. Ayrıca böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastaların bu ilacı mutlaka doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

 

Forziga Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Forziga tablet kullanımında, her ilaçta olduğu gibi bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca Forziga 10 mg kullananlar yorumları dikkate alındığında ciddi yan etkiler görüldüğünü anlayabiliyoruz. Özellikle kişilerin bünyelerine de bağlı olarak gelişebilen bu yan etkiler görüldüğü takdirde ilacın alımının hemen bırakılması gerekmektedir.

İlaç kullanımında yan etki görülmesi durumunda, aynı zamanda bu durumdan doktorun hemen haberdar edilmesi ve en yakın hastanenin acil servisine başvurmak gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak, en çok görülen Forziga tablet yan etkileri ise şunlar olmaktadır;

 • Ateşin yükselmesi
 • İdrar yaparken yanma hissi oluşması
 • Ağız kuruluğu
 • Kalp atışının hızlanması
 • Aşırı derecede yorgunluk ve uyku hissedilmesi
 • Sırt ağrısı
 • Hızlı kilo kaybı yaşanması
 • Karın ağrısı
 • Aşırı susuzluk hissedilmesi
 • Hızlı nefes alınması
 • Kabızlık
 • Gece çok sık idrara çıkma
 • Baş dönmesi yaşanması

 

forziga kullananların yorumları
forziga kullananların yorumları

Forziga 10 mg Ne İşe Yarar

Şeker hastalığında (Diyabet) kullanılan ilaçlar ve çeşitli spor yani egzersiz hareketlerinin yetersiz kalındığı durumda kullanılan bir ilaçtır. Her ilaçta olduğu gibi kişinin rahatsızlığına bağlı olarak ve boy kilo oranına bağlı olarak çeşitli dozajlarda doktor kontrolünde verilmektedir. forziga kullananların yorumları

 

Forziga Etken Maddesi Nedir?

Bu tarz diyabet için kullanılan ilaçlar oldukça etkilidir. Bunun sebebi ilacın etken maddesinin çok güçlü etkilere sahip olmasıdır. Forziga etken maddesi, dapagliflozin (Dapagliflozin propandiol monohidrat) olarak biliniyor. Ağız yoluyla kullanılan bu ilaç “antidiyabetikler” sınıfında listeleniyor. forziga kullananların yorumları

 

Forziga Reçetesiz Alınır Mı?

Hayır, Forziga tarzı oldukça etkili olan ilaçlar reçetesiz alınmıyor. Bu ilacı gerekli tanılardan geçtikten sonra eğer uygun görürse endokrinoloji uzmanı reçete ediyor. İlk reçeteyi aldıktan sonra bu ilacı kullandığınız kanıtlanmış oluyor. İlk reçeteden sonra tüm hekimler reçete edebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu