Teknoloji
Trend

GİT ve GİTHUB Nedir?

GİT ve GİTHUB Nedir?

Git ve GitHub nedir Github adlı sistem yazılımcılar için oldukca mühim bir aracı olarak görülmektedir. Piyasanın en popüleri olmakla rakipsizdir diyebiliriz. İçerisinde 28 milyondan fazla kullanıcı bulundurmaktadır. Ve her geçen gün bu sayı artmaktadır. Özetlemek gerekirse GitHub, Git isminde bir denetim mekanizması bulunduran bulut veri tabanlı bir hizmet sistemidir. Yeni programcıların projelerine mühim katkıları olmaktadır. Git ve GitHub nedir ne işe yarar konusunu daha iyi kavramak adına daha derinlemesine mevzuya dahil olmamız gerekiyor.

GİT ve GİTHUP arasındaki Fark Nedir?

Git ve Githup arasındaki fark ise; Git, lokal bilgisayarda çalışabileceğiniz hizmettir. Gihup ise çevrimiçi bulut üstünden çalışabileceğiniz hizmettir. Gihup’a kullanıcı adı ve şifre ile girmeniz gerekir. Projeleri ortak yürütebileceğiniz alandır. Git ve GitHub nedir

GİTHUB’un Faydası

Peki niçin Git ve GitHub nedir  sorusunun cevabı olarak;  Birincisi, kolay bir ortaklık teması sağlayabilmesidir. Bunun yardımıyla uzaktan ortak projeleri yürütebilmek için aynı kod üstünde çalışabilirsiniz. Ve artı bir yön olarak da birçok işveren ve Ceo GitHub kullanmaktadırlar. Dolayısı ile IT sektöründe kendinize nazaran bir iş arıyorsanız GitHub’a illaki işiniz düşecektir.

GİTHUB Nedir?

GitHub, Git depolarını yada depolarını barındırmanıza müsaade eden çevrimiçi bir hizmettir. GitHub’da barındırılan depoların bir çok her insana açıktır; bu, her insanın bu depolardan kodu indirebileceği ve yeni özelliklerle katkıda bulunarak gelişimlerine katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Özetlemek gerekirse Git bir sürüm denetim yazılımı iken GitHub, bu depolar için merkezi bir sunucu görevi gören Git depolarını barındırmak için çevrimiçi bir hizmettir.

GİT Nedir?

Git, 2005 senesinde Linux’un tasarlayıcısı olan Linus Torvalds tarafınca oluşturulmuş bir sürüm oluşturma yazılımıdır. Sürüm oluşturma yazılımı yada sürüm yönetim yazılımı, bir mesele içinde iken meydana getirilen değişimleri süratli bir halde tespit edebilmek ve eski bir sürüme geri dönebilmek adına bir projede meydana getirilen değişikliklerin geçmişini tutmanıza olanak tanıyan yazılımdır. Sürüm yönetimi yazılımı, proje yönetimini büyük seviyede kolaylaştırdığı ve ekip çalışmasının oldukca daha verimli olmasını sağlamış olduğu için günümüzde neredeyse gereklidir. Sürüm denetim yazılımları içinde Git emsalsiz liderdir ve bundan dolayı herhangi bir geliştiricinin Git’i iyi mi kullanacağını bilmesi oldukca önemlidir

Git, veri tabanı bakımı ile aslen bir sürüm denetim yazılımı olarak tanımlanır. Git, bir projede meydana getirilen çeşitli değişimleri kaydetmemize ve projenin önceki bir sürümüne dönebilmemize izin verebilir.

Versiyon denetim sistemlerinin dilinde, bir projenin tüm dosyalarının kopyası ve merkezi sunucusunda bulunan tüm versiyonlarına havuz denir. Git ek olarak buna “depo” yada özetlemek gerekirse “repo” adını da verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu