İnternet

Google Chrome şifre gücünü gösterecek

Şifreler hayatımızın zorlu ama olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor. Google Chrome yakında kullanıcılarını daha güçlü şifrelere yönlendirmek için bir hamle yapacak. İnternet tarayıcısı, belirlenen yeni şifrelerin ne kadar güçlü olduğunu gösterecek.

Chrome için hazırlanan yeni özellik, tarayıcı içinde oluşturulan şifrelerin gücünü ölçecek. Bu özellik şimdiye kadar çeşitli tarayıcı eklentileriyle kullanıcılara sunuluyordu. Buna ek olarak; LastPass, 1Password ve Dashlane gibi şifre yönetimi uygulamalarında da söz konusu özellik mevcut.

Google ise bu özelliği doğrudan Chrome’a entegre ediyor. Şirketin “şifre gücü göstergesi” olarak adlandırdığı özellik için yapılan tanım, şifre gücü ölçümünün sadece yeni şifre oluştururken gerçekleştirileceğini gösteriyor. Kısacası mevcut hesaplarınızdan birine giriş yaparken Google şifrenin gücü konusunda bir değerlendirmede bulunmayacak.

Bu yeni özellik ilk etapta masaüstü platformlarda kullanıma sunulacak gibi görünüyor. Google’ın Windows, Mac, Linux, ChromeOS, Fuchsia platformlarındaki Chrome sürümlerine şifre gücü göstergesini getireceği belirtildi.

Google Chrome için şifre gücü göstergesi hazırlasa da, internet devi uzun vadede kullanıcıları şifrelerden kurtarmayı hedefliyor. Microsoft ve Apple gibi diğer devlerle birlikte hareket eden Google, kimlik doğrulama için “geçiş anahtarı” olarak adlandırılan bir çözüm üstünde çalışıyor.

#Google #Chrome #şifre #gücünü #gösterecek

Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu