DünyaHaberİnternetTeknoloji

Google Chrome’un Logosu 8 Yıl Sonra Değişti

Google Chrome, en çok kullanılan tarayıcı konumunda. Hepimizin kullandığı bu tarayıcı birkaç logo değişikliğine uğradı ve son değişiklik, nihayet kullanıcılara sunulmaya başladı.

Table of Contents

Google Chrome’un Logosu 8 Yıl Sonra Değişti

İlk olarak 2008 yılında karşımıza çıkan ve o zamanlar parlak, üç boyutlu ve şaşalı bir logoya sahip olan google chrome logosu, bugüne kadar üç kez değişmişti. Bugün yayımlanan yeni Chrome güncellemesiyle birlikte (Chrome 100) Chrome’un logosu, tarihindeki dördüncü değişikliği yaşadı.

Google Chrome’un ilk logosu, bahsettiğimiz gibi üç boyutlu ve bol ışıklandırmalı bir logoydu. O zamanlar için bu unsurlar tabii ‘Of ne kadar teknolojik duruyor baksana’ dedirtiyordu. Daha sonra logo 2011 yılında iki boyutlu bir hal aldı ve ışıklandırma + gölgelendirmeye sahipti. 2014 senesindeki logo değişikliğinde de Google, ışıklandırmayı kaldırmıştı. Fakat minimal tasarımların hakimliğini artırmaya devam ettiği bu dünya düzeninde Chrome, artık gölgelerden de kurtuldu.

Chrome logosundan gölgelendirmeler kalktı

Google chrome’un logosu 8 yıl sonra değişti
Google chrome’un logosu 8 yıl sonra değişti

Google Chrome’un 8 yıl sonra gerçekleşen logo değişikliğinde logodaki gölgelendirmeler de kalktıve elimizde sade mi sade bir logo kaldı. Bununla birlikte logo, en boy olarak aynı kalsa da ortadaki mavi dairenin büyümesiyle birlikte daha ince bir çembere sahip oldu.

Gölgeler ve mavi dairedeki değişikliğin yanı sıra Chrome, daha canlı renklere sahip bir logoya da kavuştu. Renklerde yapılan çok ince bir ayarla birlikte kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkleri artık daha da canlı oldu. Chrome’un çıkışından bu yana logosunda geçirdiği evrimse şu şekilde sonlandı:

Geçtiğimiz günlerde teknoloji blogları başta olmak üzere internet medyasına bir haber düştü. Buna göre Google Chrome logosu değişmişti. Haberi okuyan ve logoyu inceleyenler başta nasıl bir değişiklik yapıldığını anlayamamış olabilir. Hatta herhangi bir değişiklik olup olmadığına emin olmak bile zordu. Çünkü 8 yıl sonra yapılan değişiklik oldukça minimalist bir tavır takınılmış.

Meseleyi anlamak adına konuya ilişkin Google Chrome logosunun tasarımcısı tarafından Twitter’da yazılan floodu okuyabilirsiniz. İşte o tiwit zincirinden birkaç detay;

“Bazılarınız bugün Chrome’un Canary güncellemesinde yeni bir simge fark etmiş olabilir. Evet! Chrome’un marka simgelerini 8 yıldır ilk kez yeniliyoruz. Yeni simgeler yakında cihazlarınızda görünmeye başlayacak.

Google’ın daha modern marka ifadesine uyum sağlamak için gölgeleri kaldırarak, orantıları hassaslaştırarak ve renkleri parlaklaştırarak ana marka simgesini sadeleştirdik.

Eğlenceli gerçek: Yeşil ve kırmızının belirli tonlarını yan yana koymanın hoş olmayan bir renk titreşimi yarattığını da keşfettik, bu yüzden bunu azaltmak için ana simgeye çok ince bir gradyan ekledik ve simgeyi daha erişilebilir hale getirdik.

Ardından, işletim sistemine özel özelleştirmeler oluşturduk. Simgelerin Chrome’u tanınabilir bir şekilde hissetmesini, aynı zamanda her işletim sistemi için iyi hazırlanmış olmasını istiyoruz. Örneğin, Windows’ta simgeler, Windows 10 ve 11’de evde görünen, açıkça derecelendirilmiş bir görünüm alır.

Açıklamanın devamını okumak için tiwit zincirini buradan takip edebilirsiniz. Bu arada “Google Chrome”da tek yenilik logonun değişmesi olmadı. Son güncelleme ile birlikte gelen yenilikleri farklı bir makalede sizlerle paylaşıyor olacağız.

Google chrome’un logosu 8 yıl sonra değişti
Google chrome’un logosu 8 yıl sonra değişti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu