Sağlık
Trend

Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılır? 2022

Grip aşısını ne zaman olmalıyız, grip aşısının etkili olduğu gripler nelerdir gibi sorulara cevap aradığımız içeriğimizi, grip aşısı olmadan incelemenizi tavsiye ederiz.

Grip Aşısı  nedir içeriği, Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl değişen bir aşı türüdür. Yetkili kurumlar tarafından alınarak hazırlanan aşı içeriği, her yıl tekrarlanan periyotlarda aşı vurularak kişileri kış aylarında yaşanan grip salgınlarından korumayı hedeflemektedir.

Grip Aşısı Nedir?

Aşı, hastalık yapma niteliğinde olan virüs ve bakterilerin hastalık yapma yetilerini ellerinden alarak yani bir nevi öldürerek sağlıklı insana şırınga ile verilmesidir. Grip Aşısı nedir sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Zayıflatılmış bu virüsler vücudun hastalığa yakalanmadan savunma mekanizması geliştirmesine yardımcı olur.

 

grip asisi nedir

 

Böylece bir daha aynı virüs başka yollardan vücuda girdiğinde vücudun savunma mekanizması onu tanıyarak hastalığa yakalanmadan kendini ondan koruyabilir. Ülkemizde kullanılan grip aşısı nedir inaktiv (ölü) grip aşısıdır. Grip aşısı omuzdan kasın içine uygulanır.

Dünya Sağlık Örgütünün her sene için önerileri farklı olmakla birlikte, grip aşısı nedir içeriğinde yer alan maddeler bu tavsiyeler doğrultusunda hazırlanmaktadır.

 

Grip Aşısı Her Virüste Etkili Midir?

Grip, Influenza virüsünün A,B ve C tiplerinin sebep olduğu bir hastalıktır. Bu sebeple Grip aşısı da sadece bu tip virüslere karşı koruyuculuk sunar. Fakat her tip virüsün birçok alt tipi bulunmaktadır. Her sene gip aşıları güncellenir ve yeni alt tip virüslere karşı koruyuculukları arttırılır.

 

grip asisi nerede yapilir

 

Genellikle grip aşıları iki alt tip influenza A ve bir alt tip influenza B’ye karşı koruyuculuk içerir. Bu virüsler en sık görülen alt tip virüslerdir. Bu şekilde yapılan grip aşıları kişiyi, var olan influenza enfeksiyonlarının yüzde 70’inden korur.

Bir alt tipe karşı yapılan koruma veya kazanılan bağışıklık diğer bir alt tip için geçerli değildir. Ayrıca virüsler sık sık yapı değiştirerek antijenik mutasyonlara uğrayabilirler. Bu sebeple grip aşısı her sene tekrarlanmalıdır. Bir kere yapılan grip aşısıyla kalıcı bir bağışıklık elde edilemez.

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde grip salgınları kasım ayından başlayarak nisan ayının sonlarına kadar sürmektedir. Grip aşısı nedir yapıldıktan sonra 10 gün içinde korumaya başladığından aşıyı salgın aylarının öncesinde yaptırmak daha faydalı olacaktır.

 

ne zaman asi olunmali

 

Eğer aşınızı salgın ayları içinde yaptıracaksanız aşıyı yaptırmadan önce soğuk algınlığı bile geçirmediğinizden emin olmalısınız. Bununla birlikte en doğru bilgiyi, hekimlerden almayı unutmayınız. İçeriğimiz bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Grip Aşısı Ne Sıklıkla Yaptırılmalı?

Grip aşısı uygulandıktan sonra kişi için bir sene geçerliliğini korur ama bu bir sene sonunda aşının da etkileri azalacağından tekrar edilmesi uygun olacaktır. Sonuç olarak, grip aşısı senede bir kez uygulanması gereken bir aşıdır.

 

Aşağıda hangi yaşta kaç doz grip aşısı yapılması gerektiğini görebilirsiniz:

  • 0-6 ay arası bebekler: 6 aydan küçük bebeklerde yeterli bağışıklık sağlanamadığı için grip aşısı yapılmaz.
  • 6 ay – 3 yaş arası çocuklar: 4-6 hafta ara ile iki kez yarımşar (0.25 ml) doz kas içine yapılır.
  • 4-12 yaş arası çocuklar: 0.5 ml tek doz. İlk kez yapılıyorsa 4-6 hafta sonra ikinci doz yapılır.
  • 12 yaş sonrası çocuklar ve yetişkinlerde: 0.5 ml tek doz yapılır. İkinci doz yapılmaz.

Yukarıda yer alan bilgiler, araştırmalar sonucunda belirtilmiş bilgilerdir. Bu içerikler sürekli olarak değişken olup, bilgilendirme amaçlı olduğu unutulmamalıdır. En doğru bilgiyi hekimlerimize danışarak, vaktinde grip aşısı yaptırarak kendimizi ve ailemizi griplere karşı daha dayanıklı hale getirmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu