Oyun
Trend

Güvenli Online Oyun Oynamanın 7 Kuralı

Güvenli Online Oyun Oynamanın 7 Kuralı

Yirmi yıl önce dünyanın diğer ucundan oyuncularla oynamak bir rüyaydı, ancak bugünün çocukları için sadece saniyeler ve tıklamalar uzağınızda. Ne yazık ki, küresel çevrimiçi kumar, siber suçlular için de bir mıknatıs. ESET uzmanları, güvenli online oyun tarafında kalmaları için çocuklar, gençler ve çevrimiçi oyuncular için ipuçları paylaştı.

Sadece takma adlarla tanıdıkları yabancılarla işbirliği yapmak veya oynamak, çocuklar ve genç oyuncular için risk oluşturur. Ne yazık ki, kötü niyetli kişilerin oyunlara ve oyun gruplarına sızması yaygındır. Çevrimiçi saldırganlar genellikle kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere oyuncuların hesaplarını ele geçirmek ister. Siber zorbalık olarak nitelendirilebilecek davranışlarda bulunan ve başkalarını oyun oynamaktan caydırmak için her yolu deneyecek kişilerin olabileceği göz ardı edilmemelidir. ESET uzmanları, çocukların online oyunları güvenle oynayabilmeleri için dikkat edilmesi gerekenleri yedi noktada özetledi; güvenli online oyun

Oyunlarınızı satın alın

En yeni oyunları ücretsiz olarak indirmek cazip gelebilir, ancak önemli bir riskle birlikte gelir. Birçok kez görüldüğü gibi, popüler oyunların “ücretsiz sürümlerinden” gelen doğrudan bağlantılar veya torrent dosyaları, genellikle kötü niyetli aktörler tarafından kasıtlı olarak dağıtılan virüslü dosyalara yol açar.

Güncelleyin ve yama kullanın

İster akıllı telefonda, ister tablette veya güçlü bir bilgisayarda oynayın, oyuncular cihazlarını her zaman güncel tutmalıdır. Bu güncelleme ihtiyacı, işletim sistemi, oyun istemcisi (Steam veya Origin gibi), oyunların kendisi ve tarayıcılar gibi diğer programlar için de geçerlidir. güvenli online oyun

Bir güvenlik çözümü kullanın

Oyun cihazları, kötü niyetli saldırıları tespit edip engelleyebilen, tehlikeli bağlantıları tespit edebilen ve bilgisayar korsanlığı yapan kötü amaçlı yazılımları güvenle kaldırabilen güvenilir bir güvenlik çözümü ile her zaman yeterince korunmalıdır. Günümüz çözümlerinin çoğu, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıran bir oyun modu ile birlikte gelir, bu nedenle oyun sırasında gecikme veya kesintiler konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Güçlü şifreler ve 2FA kullanın

Tahmin edilen parolaları girmek, saldırganların çok iyi olduğu bir şeydir. Bu nedenle, parolaları uzun ve güçlü tutmak büyük bir fark yaratabilir. Güvenli online oyun parola yöneticileri, tüm gizli kodlarını oluşturabildikleri ve bunları tek bir yerde güvenli bir şekilde saklayabildiklerinden, oyuncuların kendilerini daha iyi korumalarına da yardımcı olabilir. Saldırganlar doğru parolayı tahmin etseler bile bilgisayar korsanlığı girişimlerini önleyeceğinden, oyuncular iki faktörlü kimlik doğrulamayı da etkinleştirmelidir.

Hile yapmayın

Hileler oyunu kolaylaştırabilir, ancak aynı zamanda herkesin deneyimini mahveder ve oyuncuyu çeşitli tehditlere maruz bırakır.

Şüpheli tekliflerden kaçının

Bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen değildir. Bu da dijital dünyanın temel kurallarına tekabül ediyor. Birçok oyuncu, bedava dönüşler veya özel oyunlar vaatleriyle yanlış sempatiye kapıldı ve ardından bedelini ödemek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu