İnternetSosyal Medya
Trend

Hashtag Nedir, Nasıl Yapılır, Sosyal Medyada Nasıl Kullanılır?

Hashtag'lerin kullanımı çok kolaydır ve doğru kullanmanız koşuluyla sosyal medya paylaşımlarınızı daha ilgi çekici ve keşfedilebilir hale getirebilirsiniz.

Genel sosyal medya trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacak, her sosyal ağ için izlenmesi gereken özel kurallar vardır.

1. Hashtag nedir?

Hashtag nedir;Hashtag’ler veya karma etiketleme, sosyal medyada yayınladığınız içeriğe meta veri eklemenin bir yoludur, böylece içeriğiniz insanlar ve sosyal medya siteleri tarafından daha kolay bulunabilir, takip edilebilir ve anlaşılabilir. Bir hash etiketi # sembolüyle başlar ve ardından boşluksuz bir kelime veya kelimeler gelir. Örneğin, SEO endüstrisindeki popüler hashtaglerden bazıları: #SEO, #dijitalpazarlama, #googleseo, #seoipuçları. Hashtag’lerin büyük / küçük harfe duyarlı olmadığını ve bu nedenle #hashtag’in #HashTag ile aynı olduğunu ve ayrıca #10SEOİpucu’nun geçerli bir hashtag olması için numaralar da kullanabilirsiniz.

2. Hashtag nasıl yapılır?

Klavyenizde “Alt Gr + 3” Tuşlarına aynı anda bastığınızda # hashtag karakterini oluşturmuş olursunuz. Hashtag (# diyez işareti) ile tüm eklediğiniz kelimelerin diğer kullanıcılar tarafından görüneceğini unutmayın. O nedenle kelimeleri anahtar kelimeleriniz arasından özenle seçmeniz faydalı olacaktır.

3. Neden hashtag kullanıyorsunuz?

Sosyal medya kampanyalarınızda # hashtag kullanmanız için birçok neden var. En önemlileri:

  • Belirli bir hashtag’i takip eden kullanıcılar, sizi takip etmese bile mesajlarınızı görebilir. Diğer bir deyişle, gönderilerinizde popüler hashtagler kullanarak potansiyel kitleyi arttırırsınız.
  • Mevcut bir hikayeye kendi gönderilerinizi eklemenin bir yoludur. Diyelim ki Twitter’da trend olan bir hikaye var ve bir yanıt eklemek istiyorsanız, hashtag’i kullanabilirsiniz, böylece bu hikayeyi takip eden insanlar da güncellemenizi görebilir.
  • Hashtag’ler, sosyal ağların güncellemelerinizi kategorize etmesini kolaylaştırır ve bu, onları arama işlevlerinde daha görünür hale getirir. Örneğin, bir tweet’e #SEO hashtagini ekleyerek, tweet’inizin SEO ile ilgili olduğunu twitter’a bildirmiş olursunuz. Bu, kullanıcılar Twitter’da SEO araması yaptığında arama sonuçlarında görüneceği anlamına gelir.
  • Araştırmalar, hashtag’lerin etkileşimi artırdığını gösteriyor.

4. Kendi hashtaglerinizi nasıl oluşturacaksınız?

Bir # işareti ve istediğiniz kelimeleri (boşluksuz) ekleyerek kendi hashtaglerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, bunu # benimhashtagim yapabilirsiniz. Bir hashtag, mesajlarında çok sayıda insan kullandığında trend olur. Bu, işletmelerin müşterileriyle iletişim kurması ve sohbeti sürdürmesi için çok güçlü bir yoldur. Örneğin, Nike’ın marka bilinirliği ve tanıtımı için hashtag’leri nasıl kullandığını görmek için twitter’a gidin ve #justdoit araması yapın.

5. Twitter’da hashtag nasıl kullanılır

Twitter, hashtag kullanan ilk platformdu, hashtag içeren ilk tweet, 2007’de eski bir Google çalışanı tarafından yayınlandı ve o zamandan beri hashtag’ler Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında çok popüler oldu. Araştırmalar, hashtag içeren tweetlerin, hashtag içermeyen tweetlere göre iki kat daha fazla etkileşim (tweetler, retweetler, tıklamalar ve yanıtlar) aldığını gösteriyor. Maksimum ilgi için bir tweet için önerilen hashtag sayısı 2’dir. Bu, 1 veya 3 kullanmanızın kötü olduğu anlamına gelmez, bunun sadece araştırma çalışmalarına dayalı bir tavsiyedir. Twitter’da hashtag kullanımı hakkında bilmeniz gereken 3 şey var. twitter hashtag   Trend olan hashtag’leri görüntüleyin: Twitter hesabınıza giriş yaptığınızda, sağ tarafta trend olan hashtag’leri göreceksiniz. Sonuçlar konumunuza göre özelleştirilir, ancak DEĞİŞTİR’i tıklayıp diğer konumlar için de nelerin trend olduğunu görebilirsiniz. Belirli bir hashtag için tweet’leri görüntülemek için hashtag bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Bir hashtag takip edin: Belirli bir hashtag için tüm tweetleri takip etmek için hashtag’i (# işaretiyle) arama kutusuna girin ve enter tuşuna basın. Zaman çizelgesi şimdi hashtaginizi veya TÜM tweetlerinizi içeren TOP tweet’leri gösterecektir. Aramanızı kaydetmek için KAYDET’i tıklayabilirsiniz, böylece twitter arama kutusuna bir sonraki tıkladığınızda kayıtlı aramanızı görüntülemeyi seçebilirsiniz. Hashtag içeren bir tweet oluşturun: Yeni bir tweet oluşturduğunuzda ve # sembolünü girip yazmaya başladığınızda twitter, kullanılacak hashtag hakkında önerilerde bulunacaktır. Listeden birini seçebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

6. Facebook’ta hashtag nasıl kullanılır

Facebook, 2013 yılında hashtag’leri desteklemeye başladı ve o zamandan bu yana birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen, Facebook kullanıcıları hashtag’leri çok fazla kullanmıyor. Yardım merkezlerinde hashtag’lerin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını açıklayan bir sayfaları var, ancak orada çok fazla bilgi yok. Facebook’ta hashtag kullanma hakkında bilmeniz gerekenler: Twitter gibi aynı kurallar geçerlidir.

  • boşluksuz
  • bir hashtag yoksa yeni oluşturulacaktır
  • Bir hashtag’i takip etmek istiyorsanız, arama çubuğunda # kullanarak arayın.

facebook hashtag etkilesimi Bir facebook gönderisi için önerilen hashtag sayısı 1 veya 2’dir. 5 hashtag’den sonra bir gönderinin alabileceği etkileşimler düşmeye başlayabilir. Hashtag içeren bir gönderi oluşturduğunuzda ve bunu herkesle paylaştığınızda (herkese açık), kişiler belirli bir hashtag’i aradığında (insanların sizi takip etmesine izin vermeniz koşuluyla) yayınınız görünecektir. Abartı olmadan kullanıldığında, hashtag’ler facebook takipçilerinizi artırmanın harika bir yoludur.

7. Instagram’da hashtag nasıl kullanılır

Instagram tamamen fotoğraflar ve hashtag’lerle ilgilidir. Hashtag kullanmayı seviyorsanız instagramda bir hesap oluşturun ve etiketlemeye başlayın! Bir instagram gönderisi için önerilen hashtag sayısı 11’dir! Bir gönderide 10’dan fazla hashtag kullanıldığında bir gönderi ile etkileşim yüksek seviyelere çıkar. Instagram tarafından izin verilen maksimum hashtag sayısı 30’dur. Etiketleme sırasında sayıları kullanabilir, ancak boşluk veya diğer özel karakterleri kullanamazsınız ($ veya % gibi) ve bir hashtag’i tıklayabilir, böylece aynı etiketi paylaşan diğer gönderileri görebilirsiniz. Resmi Instagram kurallarını buradan okuyabilirsiniz.

8. Pinterest’te hashtag nasıl kullanılır

Anahtar kelime eklemek için Hashtag’ler de Pinterest’te desteklenmektedir. Ama 2020’nin sonlarında Pinterest hashtag’leri: Artık zar zor görünüyor ve tıklanabilir değil. Hashtag aramaları, uzun süredir hashtaglenmemiş içeriği ortaya çıkarıyor. Hashtag’ler artık tıklanabilir olmadığından, hashtag feed’leri yok. Son olarak Pinterest şunu söyledi: Hashtag’ler isteğe bağlıdır. Evet, yine de kullanabilirsiniz, ancak eskisi gibi etkin değil, başlangıçta etkinlikleri ile sınırlıdır. Bir Pin için önerilen hashtag sayısı 3’tür. Bu sadece bir tavsiyedir ve Pinterest’in resmi açıklaması değildir.

9. Google Arama Sonuçlarındaki Hashtag’ler

Bazıları için sürpriz olabilir ancak Google’da arama yaparken hashtag kullanabilirsiniz. Örneğin, google arama kutusuna #SEO yazarsanız, twitter ve youtube’da #SEO sayfalarına bağlantılar alırsınız. Kullandığınız arama terimine bağlı olarak, Google size Facebook veya diğer sosyal ağlardan sonuçlar gösterebilir.

10. Sonuç

Hashtag’lerin kullanımı kolaydır ve birçok avantajı vardır. Hashtag’lerin uygunsuz kullanımı bazen bir spam türü olarak değerlendirilebilir, bu nedenle sosyal medya gönderilerinizde hashtag kullanırken yukarıda belirtilen basit kurallara uymanız önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu