Mobil

Huawei Mate X3 katlanabilir telefon tanıtıldı

Huawei Mate X3 adını taşıyan en yeni katlanabilir ekranlı telefonunu P60 serisiyle birlikte gözler önüne çıkardı. Akıllı telefon, çok sayıda etkileyici özelliği bünyesinde barındırmasıyla ilk bakışta dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Öncelikle Mate X3’ün rakiplerine kıyasla daha hafif olması göze çarpıyor. Telefon tartıda 239 gram çekiyor. Bu da Samsung Galaxy Z Fold 4’e kıyasla 24 gram daha hafif olduğu anlamına geliyor. Huawei telefonu hafifletirken diğer özelliklerden pek fazla taviz vermemiş gibi görünüyor. Ekranları, pil kapasitesini ve periskop kamerayı büyüten şirket; telefonun kalınlığını 5.3 milimetrede tutmayı başarmış.

Kitap tarzındaki katlanabilir telefonda iki adet 120 Hz ekran bulunuyor. 6.4 inç büyüklüğündeki kapak ekranı, 2504 x 1080 piksel çözünürlük sunuyor. Bu ekranın görüntü oranı ise 20.9:9. 7.85 inç büyüklüğündeki katlanabilir ekranın çözünürlüğü ise 2496 x 2224 piksel. Bu ekran, 8:7.1 görüntü oranıyla geliyor.

huawei mate x3

Suya dayanıklı bir telefon olan Mate X3, tıpkı Galaxy Z Fold 4 gibi IPX8 sertifikasına sahip. Huawei, Samsung’dan sonra katlanabilir telefonunu suya dayanıklı hâle getirmeyi başaran ilk şirket olurken; telefonda çift taraflı uydu iletişimi desteği de kullanıcıları bekliyor.

Yeni menteşe sistemi katlanabilir ekranı kendi içine katlıyor. Böylelikle telefon düz bir şekilde kapanabiliyor. Huawei yeni katlanabilir telefonunda ekran kırışıklığının da yok olduğunu belirtiyor. Telefonun menteşesi inceliğine rağmen, telefonu farklı açılarda kullanmayı mümkün kılıyor. Video sohbetler ve video izleme için bölünmüş ekran modu sunan telefonun komidin modu ise yatağın baş ucunda hava durumu ve saat gibi bilgileri görmeyi kolaylaştırıyor.

huawei mate x3

Huawei Mate X3 üç arka kamerayla geliyor. Telefonun her iki ekranında da 8 megapiksel çözünürlüklü kameralar bulunuyor. 50 megapiksel ana arka kameraya ise 13 megapiksel ultra geniş açılı kamera ve 12 megapiksel telefoto kamera eşlik ediyor.

huawei mate x3

Katlanabilir telefon kutusundan HarmonyOS 3.1 işletim sistemiyle çıkıyor. Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemciyi ise 12 GB RAM tamamlıyor. Huawei’nin 5G modem kullanması yasaklandığı için telefon 4G desteğiyle geliyor.

Akıllı telefona ihtiyaç duyduğu enerjiyi 4800 mAh kapasiteli pil veriyor. Bu pil 66W kablolu ve 50W kablosuz şarj desteğine sahip.

huawei mate x3

Huawei Mate X3 fiyatı ne kadar?

Huawei Mate X3 ilk etapta sadece Çin’de satılacak. Telefonun 256 GB depolama alanına sahip versiyonu için 12 bin 999 yuan (36 bin 232 TL) ödemek gerekiyor. Depolama alanı 512 GB’a çıkınca fiyat 13 bin 999 yuana (39 bin 31 TL) yükseliyor. 1 TB versiyonun fiyat etiketinde ise 15 bin 999 yuan (44 bin 631 TL) yazıyor.

#Huawei #Mate #katlanabilir #telefon #tanıtıldı

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu