Mobil

iPhone 14 Acil SOS uydu desteğine kavuşuyor

Apple’ın iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri için duyurduğu uydu üzerinden Acil SOS özelliği kasım ayı içinde kullanıma sunulacak. iPhone 14 Acil SOS özelliğine eklenen uydu desteğinden ilk başta sadece ABD ve Kanada’daki kullanıcılar yararlanabilecek. Bu destek sayesinde telefonun çekmediği durumlarda bile uydu üzerinden acil durum servisleriyle iletişim kurmak ve konum bilgisi aktarmak mümkün hâle geliyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro satın alanlar bu hizmetten ilk iki yıl ücret ödemeden yararlanabilecek. Sistem uydu frekanslarıyla iletişimi telefonun antenleri üzerinden kuruyor. Apple servisin duyurusunu yaparken bulutsuz bir hava durumunda mesaj göndermenin 15 saniyeden az zaman aldığını belirtmişti. Kullanıcılar uydu iletişimin yardımıyla Bul uygulaması üzerinden aile üyeleri ve arkadaşlarıyla konum paylaşımı da yapabiliyor.

Uydu destekli Acil SOS servisi, Apple’ın Globalstar ile yaptığı iş birliği ve uydu altyapısı için ayırdığı 450 milyon dolarlık fon sayesinde mümkün oluyor. Bu fon Apple’ın geniş ölçekli İleri Düzey Üretim Fonu’nun bir parçası niteliğinde. Şirket İleri Düzey Üretim Fonu’yla Corning’in iPhone için cam üretimini desteklemiş, Face ID için lazer bileşenler ve hatta COVID-19 test kitleri üretmişti.

Apple’dan verilen bilgiye göre, uydu destekli Acil SOS servisi 300’den fazla Globalstar çalışanı tarafından desteklenecek. Servis kullanıldığında gönderilen mesaj, Globalstar’ın Dünya’nın alt yörüngesinde dolaşan 24 uydusundan biri tarafından alınacak ve ilgili yerlere iletilecek.

iPhone 14 Acil SOS özelliğine uydu desteği için kesin bir tarih verilmedi

Apple iPhone 14 Acil SOS özelliğine uydu desteğinin geleceği kesin tarih konusunda henüz bilgi vermedi. Ancak şirketten daha önce yapılan açıklamada, desteğin kasım ayında yayınlanacak bir iOS güncellemesiyle aktif hâle gelebileceği belirtilmişti. iOS 16.1’i yayınlayan şirket iOS 16.2’nin beta testini sürdürüyor. Ancak bu özelliğin iOS 16.1’in devam sürümlerinden biri kapsamında sunulması da sürpriz olmayacaktır.

#iPhone #Acil #SOS #uydu #desteğine #kavuşuyor

Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu