DünyaHaberİnternetSosyal MedyaTeknoloji
Trend

Musk, Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti

Daha fazla Twitter hissesi mi satın almak istiyor?

Musk, Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti

Günlerce süren spekülasyonlardan sonra nihayet Elon Musk‘ın şirketin büyük bir yüzdesine sahip olmasına rağmen Twitter’daki Yönetim Kurulu’na katılmayacağı doğrulandı. Haber, Twitter’ın şu anki CEO’su Parag Agrawal‘ın 10 Nisan’da bir tweet ile kamuoyuna duyurmasının ardından geldi.

Musk, şirkette yüzde 9 hisse ile Twitter‘ın en büyük tek hissedarı olmaya devam ediyor ve yönetim kurulu onun girdilerine değer vermeye devam edecek, ayrıca doğrulandı. Musk ayrıca 9 Nisan Cumartesi günü başka bir tweet’te yönetim kuruluna katılmama niyetini doğruladı Musk, Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti.

Twitter'ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti
Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti

Musk, 5 Nisan’da SEC dosyaları aracılığıyla hisse satın aldığını resmen açıkladı. Bir kişi veya şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde halka açık herhangi bir şirketin yüzde 5’inden fazlasını satın aldığında bu yasal bir gerekliliktir.

Agrawal’a göre bu, Musk’ın başlangıçta “arka plan kontrolü ve resmi kabule bağlı olarak” resmi olarak yönetim kuruluna katılmasının planlandığı gün.

“İşbirliği yapmaktan ve riskleri netleştirmekten heyecan duyduk. Ayrıca, tüm yönetim kurulu üyeleri gibi, şirketin ve tüm hissedarlarımızın çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gereken bir şirketin mütevelli heyeti olarak Elon’a sahip olmanın ileriye dönük en iyi yol olduğuna inandık” dedi. Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayı resmen reddetti.

Bugüne kadar Musk’ın yönetim kurulundaki yerini almamaya karar vermesinin net bir nedeni yok. Agrawal, gemiyi bir şekilde sabit tutmaya yardımcı olmak için mevcut Twitter personeline “ileride dikkat dağıtıcı şeyler olacak, ancak hedeflerimiz ve önceliklerimiz değişmeyecek” dedi.

Musk satın aldığında Twitter hisseleri yükseldi

Musk’ın şirkette büyük bir hisse elde etmesine yanıt olarak, diğer yatırımcıların da aynı şeyi takip ettiğini gördü. Hisse senedi fiyatlarında aylarca süren düşüşün ardından, Twitter hissesi 4 ve 5 Nisan’da aniden yüzde 27 arttı.

Resmi dosyalamada, Musk’ın yönetim kuruluna katılması halinde şirkette yüzde 14,9’dan fazla olmayan bir hisseye sahip olmakla sınırlı olacağı da doğrulandı. Bu, türev menkul kıymetler, takaslar veya riskten korunma işlemleri dahil olmak üzere şirketin ödenmemiş adi hisse senetlerini içerir.

Bunun Musk’ı yönetim kuruluna katılmaktan caydırıp caydırmadığı açık değil, şu anda olduğu gibi, en azından teorik olarak, hissesini bu tavanı aşacak şekilde artırabiliyor.

Musk, yönetim kuruluna atanmasını reddetmek için yaptığı resmi açıklamadan önce, platformu geliştirmek için bazı beyin fırtınası fikirleri harcamıştı. Bu, Twitter’ın adından “w”yi çıkarması gerekip gerekmediğine dair komik bir anketi içeriyordu.

Diğer dizi önerileri arasında, Twitter Blue abonelerinin Dogecoin’de ödeme yapma potansiyeli bulunuyor. Ayrıca üyelerin bir “kimlik doğrulama” onay işareti almasını ve Twitter Blue’yu reklamlardan uzak tutmasını önerdi.

Musk, “Twitter Blue’ya kaydolan (yani ayda 3 dolar ödeyen) herkes bir kimlik doğrulama onay işareti almalı” diye yazdı. “Ve reklam yok. Twitter, ayakta kalabilmek için reklam parasına bağımlıysa, şirketlerin politika dikte etme gücü büyük ölçüde artar.”

Ayrıca Twitter’ın San Francisco’daki merkez ofisini “zaten kimse gelmediği için” evsizler barınağına dönüştürebileceğini de önerdi.

Bu öneri, fikri destekleyen Jeff Bezos’un dikkatini çekti. Bezos, Amazon’un benzer planının “harika çalıştığını ve gönüllü olmak isteyen çalışanların işini kolaylaştırdığını” yazdı.

Kaynak
INTERESTING ENGINEERING

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu