Mobil

Qualcomm Oryon çip markasını duyurdu

Qualcomm Oryon adını taşıyan yeni çip markasını duyurdu. Oryon, Snapdragon ürün ailesi içinde bir alt marka olarak konumlandırılacak. Oryon serisinin üyeleri 2023’te Windows PC’lerde, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda kullanıcılarla buluşacak. Snapdragon Summit etkinliğinde Oryon’u duyuran Qualcomm, Oryon serisinin üyeleri konusunda şimdilik pek fazla detay vermedi.

Qualcomm birkaç yıldır Windows ve Chrome OS bilgisayarlar için Snapdragon markasının altında konumlandırdığı işlemciler yapıyor. Ancak şirketin bu alanda bir tutunma yakaladığını ve çok sayıda cihaz üreticisine ulaştığını söylemek zor. Qualcomm’un Arm tabanlı işlemcilerini kullanan cihaz sayısı oldukça az. Bu işlemcilerin yerleştirildiği “üst sınıf” cihazlar PC pazarının küçük bir kısmına hitap ediyor.

Qualcomm Oryon markasının yeni bir performans seviyesi sağlayacağına inanıyor

Snapdragon serisi ham performans bakımından Apple’ın M serisi işlemcilerinin arkasında kalıyor. Ancak Arm cihazlarda Windows deneyiminin geniş kitlelere ulaşmamasının sebebi bu değil. Arm tabanlı Windows cihazların geleneksel Windows uygulamalarını çalıştırmakta zorlanması ve bu cihazlar için optimize edilmiş uygulamaların azlığı temel problemler olarak öne çıkıyor. Microsoft Surface Pro 9’un Qualcomm Arm versiyonunun Intel işlemcili versiyonunun altında kalan bir performans sergilemesi de bu problemin en somut örnekleri arasında yer alıyor.

Qualcomm'dan yeni çip markası: Oryon

Qualcomm’un Windows bilgisayarlar için hazırladığı yeni nesil işlemcilerin mevcut seçeneklerden daha iyi bir performans sergilemesi bekleniyor. Yapılan açıklamada, Qualcomm Oryon markasının “yeni bir performans seviyesi” sağlayacağının altı çizildi.

#Qualcomm #Oryon #çip #markasını #duyurdu

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu