Sağlık
Trend

Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı kilo vermek için uygulamanız gereken basit birkaç adım var. Sağlıklı zayıflamak ve zararlı kilo verimi arasında ciddi farklar bulunuyor. Kas oranını düşürmeden yağdan ve ödemden verilen kilolar sağlıklı sınıfına girmekle birlikte bölgesel kilo vermek konusu da oldukça popülerlik kazanıyor. Sağlıklı kilo vermek için dikkat etmeniz gereken temel unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bol sıvı alımı
  • Öğün atlamadan düzenli beslenmek
  • Ara öğünler belirlemek
  • Kalori miktarını hesaplamak
  • Şekerli ve asitli olan içecekleri kesmek ya da minimuma indirmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Geç saatlerde veya yatmaya yakın çok fazla bir şey yiyip içmemek
  • Cips, çikolata gibi yağ miktarı ve kalorisi yüksek, doyurucu olmayan besinlerden uzak durmak
  • Alkol içmemek

Bölgesel Kilo Nasıl Verilir

Fazla yağlanmaların olduğu bölgeler göbek, kalça gibi sizi rahatsız eden bölgelerse, egzersizle desteklemeniz şarttır. Egzersiz yapmak ve günlük olarak düzenli cardio ( kardiyo) çalışmak bölgesel yağlardan kurtulmanıza olanak sağlar. Bunun temelinde ise vücudumuzun kullandığı yağlardan gelmektedir. Vücudumuz ilk olarak karbonhidratlardan daha sonra yağlardan ardından da proteinlerden enerji üretmeye çalışır. Kardiyo antrenmanı size doğal olarak yağ yakımı sağlayacaktır. Vücut yakılan yağların yerine sistematik olarak fazla olan bölgelerden, eksik bölgeye takviye alacaktır. Dolayısıyla düzenli yapılan kardiyo antrenmanları size sağlıklı kilo vermek konusunda yardımcı olacaktır.

Su İçmek Kilo Vermeye Ne Kadar Yardımcı

Su içmek, altın kural denilebilecek seviyede önemli yer teşkil eder. Vücudumuzun temel yakıtı olarak su gösterilebilir. Sadece kilo vermek için değil, vücut dengemizi korumak ve cildimizin sağlığı için de oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında çay içmek, meyve suyu içmek ve bunun benzeri olarak alınan sıvı çeşitleri hiçbir zaman suyun yerini tutmamaktadır. Suyu direkt olarak ve katışıksız içmek gereklidir.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyiz

Bu hesaplama formülü 25kiloya 1 litre olacak şekilde uygulanır. Örneğin 80 kg. olan bir kişi 3 litre 200 ml. Olarak günlük su ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta aynı anda fazla su tüketmemektir. Suyu günlük periyotlara bölerek içmelisiniz. Bir anda  1 litre suyu içmek size fayda sağlamayacaktır. İçeceğiniz suyu güne yaymalı ve saf şekilde tüketmelisiniz.

Yağlanmanın Sebepleri

Egzersizden uzak olan yaşamlar ve kaliteli beslenmeyen insanlar bu durumdan oldukça mustariptir. Sürekli olarak hamur işi yemek, hareketsiz yaşama sahip olmak, başlıca nedenleri oluşturur. Sıvı tüketimine dikkat edilmemesi de ciddi sorunların başında gelir.

saglikli kilo verme yontemi
sağlıklı kilo verme yöntemi

Aç Kalarak Kilo Verilir Mi?

Aç kalarak kilo kaybı yaşamak sağlıklı kilo vermek olmaz. Vücudumuz kastan kilo kaybedebilir. Eğer öğünlerimizi ve aldığımız besinleri ayarlayamaz sağlıksız beslenirsek yağlanmalardan kurtulmamız zorlaşacaktır. Aç kalmak yerine sık sık ve az yemek esastır. Bunun temelinde ise metabolizmamızı doğru kullanmak vardır. Egzersiz yaparak metabolizmamızı hızlandırmalıyız. Egzersizden sonra ise mutlaka öğünümüzü yemeliyiz. Kilo vermek için öğün atlamak veya spordan sonra yeteri kadar beslenmemek doğru değildir. Aç kalmak yerine soframızda bulunan zararlı yiyecekleri tüketmemek daha doğru ve sağlıklı yaklaşımdır.

Tabağınızda Neler Olmalı

Sabah kahvaltınızda doyuruculuk ve vitaminler bakımından yumurta, peynir gibi besinleri tüketmeniz faydalı olacaktır. Ara öğünleri ise düşük kalorili sağlıklı meyve sebzeler oluşturabilir. Tabağınızda sadece et veya tek çeşitli yemekler yerine et kadar sebze de bulundurmalısınız. Ara ara şekersiz Türk kahvesi veya filtre kahvelerle günü geçirebilir metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu