İnternetNasıl Yapılır

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress tabanlı web sitesi kurmuş fakat piyasaya yeni giren kişiler için kim bilir en mühim noktalardan bir tanesi olan WordPress kalıcı bağlantı ayarları iyi mi yapılır? bulunduğunu mevzumuz içinde adım adım anlatmaya çalışacağız. Hadi o vakit gelin WP kalıcı bağlantı ayarları hakkında bilmenizde fayda olacak bilgileri beraber inceleyelim.

WordPress sitenizde ilk ve en mühim olarak yapmanız ihtiyaç duyulan husus elbet ki kalıcı bağlantı ayarları olacaktır. Kalıcı bağlantı ayarları, web siteniz için en mühim noktalardan bir tanesidir. Meydana getirilen hatalar karşınıza kırık bağlantı olarak çıkacaktır ve Google ulaşamadığı, hata almış olduğu siteleri karar listeye alacaktır. Bu da sitenize büyük zarar verecektir. Peki kalıcı bağlantı ayarları WordPress üstünden iyi mi değiştirilir?

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı nedir sorusuna şuan yazdığımı mevzu üstünden örnek verecek olursak, bu sayfayı tanımlayan ve içinde alan adınızın (domain) olduğu URL anlamına gelir. Bu mevzunun kalıcı bağlantısı ‘https://www.bilgibedava.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari-nasil-yapilir‘ şeklinde olacaktır. Kısaca üzerinde durmak gerekirse bir web sitesinin içeriklerinin her birinin URL’sini tanımlayan terim anlamına gelmektedir.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WP tabanlı web sitenizi kurduğunuzda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan elbet ki kalıcı bağlantı ayarlarıdır. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmeniz için WordPress admin paneline ulaşabilir olmanız gerekmektedir. WordPress admin panelinize giriş yaptığınız varsayarak adımlara geçiyoruz.

  • Panelin sol tarafında yer edinen menüden ‘Ayarlar‘ seçeneğine tıklayın.
  • Derhal peşinden ‘Kalıcı Bağlantılar‘ seçeneğine tıklayın.

Karşınıza oluşturulan sayfada ‘Kalıcı Bağlantı Ayarları‘ sayfası çıkacak. Orada uyarı olarak ‘Kalıcı bağlantı ayarlarınızı değişiklik yapmak, arama motoru görünürlüğünüzü ciddi şekilde etkileyebilir. Yayında olan bir internet sayfasında neredeyse hiçbir süre yapılmamalıdır.‘ şeklinde bir yazı belirtilmektedir. Bu uyarı web sitenizi yayına sürüp içerik paylaşmaya başladıktan sonrasında kesinlikle dikkate alınmalıdır. En başta kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirdikten sonrasında tekrar kesinlikle değiştirmemeniz gerekmektedir. Yoksa paylaştığınız tüm içerikler arama motorları tarafınca görünemez ve bu da sitenize erişme mevzusunda büyük hit kaybı yaşatır.

Gene aynı sayfa üstünde WordPress sizlere ‘WordPress kalıcı bağlantılar ve arşivler için hususi adres yapıları oluşturabilmenize olanak sağlar. Hususi adres yapıları bağlantılarınızın güzel duyu, kullanılabilirlik ve ileriye dönük uyumluluğunu artırır.‘ ifadeleri yer alır. Kısaca burada kalıcı bağlantıların ne anlama geldiğini kısa özetlemiştir.

Şimdi sıra geldi kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmek için ‘Genel ayarlar‘ kısmını düzenlemeye. Bunun için aşağıda yer edinen seçeneklerden birini seçmeniz ve sitenizi kullanıma açtıktan sonrasında tekrar asla değiştirmemeniz gerekir.

  • Düz: https://www.bilgibedava.com/?p=123
  • Gün ve isim: https://www.bilgibedava.com/2022/04/06/ornek-yazi/
  • Ay ve isim: https://www.bilgibedava.com/2022/04/ornek-yazi/
  • Sayısal: https://www.bilgibedava.com/arsivler/123
  • Yazı ismi: https://www.bilgibedava.com/ornek-yazi/
  • Özel yapı: https://www.bilgibedava.com/ ………………

Yukarıda yer edinen seçeneklerden hangi seçeneği seçeceğiniz aslına bakarsak sizin insiyatifine kalmıştır fakat daha uyumlu bir kalıcı bağlantı için ‘Yazı İsmi‘ seçeneğini seçmeniz daha iyi olacaktır. Şu sebeple burada https://www.siteadiniz.com/yaziismi şeklinde olacaktır. Yazdığımız makaleden örnek verecek olursak, ‘https://www.bilgibedava.com/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari-nasil-yapilir’ şeklinde olacaktır. Bu da SEO açısından da iyi bir izlenim bırakacaktır.

Bununla birlikte ‘özel yapı’ seçeneğinde ‘%year%, %monthnum%, %day%, %hour%, %minute%, %second%, %post_id%, %postname%, %category%, %author%’ bu etiketleri kullanarak da kendinize kalıcı bağlantı oluşturabilirsiniz.

Bazı web sitelerinde ise ‘Gün ve isim’ yada ‘Ay ve isim’ şeklinde olanlarda vardır. Eğer ben içeriklerimin yazdığım tarihe bakılırsa kalıcı bağlantı almasını isterim diyorsanız bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Doğal olarak bu seçimi yaptıktan sonrasında değişiklik yapma sonucu alırsanız ve siteniz aktifse ve oldukca içeriğiniz bulunuyorsa büyük bir hit kaybı yaşarsınız. Seçim yaptıktan sonrasında tekrar değişiklik yapmamanızı tavsiye ederiz.

Hangi kalıcı bağlantı seçeneğini seçeceğinize karar verdikten sonrasında sayfanın derhal alt kısmında yer edinen ‘Değişimleri Kaydet‘ butonuna basarak işleminizi sonlandırın. Artık WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapılmış oldu. Bu işlemden sonrasında içerik meydana getirmeye başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu