İşkur İş İlanları

ALMANYA TÜRKİYE'DEN İŞÇİ ALIMINA BAŞLADI. KİMLER VE NEREYE BAŞVURACAK? #almanyaişçialımı


#almanyaişçialımı #almanya #işçialımı #almanyahaberleri

Federal iş ve işçi bulma kurumu Federal Çalışma Ajansı (BA) Almanya’da havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısının giderilmesi için Türkiye’den işçi getirilmesine yeşil ışık yaktı. The Pioneer’e konuşan Çalışma Ajansı’ndan bir sözcü, ajansın Türkiye’den havalimanı personeli getirilmesine özel izin verdiğini doğruladı. Geçici olacak bu özel düzenleme en geç 6 Kasım’da sona erecek.
Nerelere başvuru yapılacak
Bu onayla beraber Türkiye’deki Alman diplomatik temsilcilikleri Almanya‘daki havalimanlarında çalışmak için yapılan her başvuru için Federal Çalışma Ajansı’ndan onay almak zorunda kalmayacak.
KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?
Sicili temiz olan ve sağlığı yerinde olan her kes başvurabilecek…Ancak iş bölümlerine göre kişiye onay verilecek.
Ne iş yapacak bu işçiler?
Federal Çalışma Ajansı Sözcüsü’nün verdiği bilgiye göre söz konusu özel izin yolcu ya da bavul taşıma hizmeti yapanlar, sürücüler ve check-in görevlilerini kapsayacak. Sözcü özel iznin sadece Türkiye’den gelecek havalimanı görevlilerineuygulanacağını, başka ülkelerden başvuruların kabul edilmeyeceğini belirtti. Vize işlemlerinin iki-üç hafta içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.
Peki saat ücreti ne kadar olacak?
Saat ücretleri en az 14 Euro 25 Cent olacak
Federal Çalışma Ajansı’na göre Türkiye‘den Almanya’ya gelecek personelin saatlik ücreti en az 14 Euro 25 Cent olacak. Çalışanlara resmi tatiller, Pazar günleri ya da geceleri çalıştıklarında mesai ya da tatil günü ek ödemesi yapılacak. İşveren ayrıca çalışanlara barınma hizmeti sunmakla da yükümlü.
Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (Ifo) yaptığı bir araştırmaya göre havalimanlarında halihazırda 7 bin 200 uzman personel eksik.
Havalimanlarındaki personel sıkıntısı nedeniyle son haftalarda birçok uçuş iptal edilmiş ve tatil sezonunun başlamasıyla havalimanlarında kaos yaşanmıştı. Özellikle güvenlik personelinin yetersiz olması sebebiyle yolcuların kontrolden geçirilmesi 4,5 saati bulmuştu. Havacılık sektöründen birlikler bunun üzerine Türkiye’den işçi getirilmesi için hükümete bir teklif sunmuş ve yasal engellerin kaldırılması çağrısı yapmıştı.

Bu arada iç işleri Bakanı Faeser, geçici olarak ülkeye gelecek personelin burada çalışan herkes gibi güvenlik incelemesinden geçeceğini, güvenlik konusunda taviz verilmeyeceğini dile getirdi.

Diğer hesaplarım:
facebook:
instagram:
Twitter:
Youtube:

Destek olmak için kanala katılın:

33625 Kişi Okudu    –    1305 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

#ALMANYA #TÜRKİYE39DEN #İŞÇİ #ALIMINA #BAŞLADI #KİMLER #NEREYE #BAŞVURACAK

almanya işçi alımı

İlgili Makaleler

28 Yorum

  1. Babam kesin donus yapti bizi kacirip türkiyeye getirdi şimdi cok pişmanim ben ülkem berline gitmek istiyorum isci olarak havalinda calişmak istiyorum sizden cevap bekliyorum

  2. ADEM BEY TÜRKÇENÌZ … ÇOK BOZUK … … ÌNSANLARA YANLIŞ BÌLGÌLER VERÌYORSUNUZ .. ÌNSANLARI BOŞ YERE UNUTLANDIRMAYIN … .. KONSOLOSLUKLARIMIZ ARACILIĞI ÌLE .. ALMANYA DAN BÌRÇOK .. GÖREVLENDÌRÌLMÌŞ VATANDAŞLARIMIZ … BU KONULARDA ÇOK GÜZEL BÌLGÌLER VERÌYORLAR ZATEN … KALÌFÌYE ÌŞÇÌLERÌ .. YANÌ MESLEK OKUL LARINDAN … DÌPLOMALI ÌŞÇÌLER SADECE … ÖYLE HERKESÌ … ALMIYORLAR ….. …

  3. Allah aşkına ben bin bir zorlukla Havaalanında iş bulmuşum kadromu almışım şimdi hepsini geride bırak dil öğren bir sürü eziyete göz yum 3 ay sonra Almanyadan tekmeyi atsınlar..Bence Vasıfsız Almanya macerasını dedem yaşadı ve mutsuz bu dünyadan göçüp gitti…🇩🇪👋

  4. İnsanları yanıltmayın defiğinz gibi öyle kolay değil almanca en az a2 gerek yüksek öğrenim ve daha önce havaalanında çalışmş olanlar

  5. Adem abi ben bugün antalya konsolosluğu aradım .bana dedi almanyadaki konsolosluğu arıyacaksın dedi.sonra İstanbul konsolosluğu aradım.bana dedi daha beli değil bizim siteyi takip edin.dedi herkes başından atıyor.yardımcı olun lütfen 🙏 ben devlet memuruyum bu havaalanı işi olursa istifa edip gelirim ne yapacağımızı bilmiyoruz????

  6. Almancayı biraz biliyorum 10 sene orda kaldım . ağır vasıta sürücüsüyüm. 1964 doğumluyum ilk başvuru mercğine nereye başvurmam gerekir? Teşekkür ederim

  7. Adem bey ben sağlık calisaniyim. Almanyada bir hastane ile anlaştım izin bekliyorum. Ve bu süreç uzun sürüyor. Goethe Enstitüsü B1 sertifikası sahibiyim. Almanyada anlaştığım hastaneden izin gelene kadar havaalaninda çalışma şansım var mıdır?

  8. Merhaba adem bey ben devlet memuruyum mili eğitim de yardımcı hizmetli olarak çalışıyorum lise mezunuyum 22 yıldır çalışıyorum hiç bir sabıka kaydım yok sürücü belgem var (B sürücü belgesi ) baş vursam çıkar mı Kürtçe Türkçe dilim var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu