Mobil

PayPal geçiş anahtarı ile girişi Android’e getiriyor

Android kullanıcıları, yakında PayPal’ın web sitesine geçiş anahtarı adı verilen parolasız giriş sistemini kullanarak kullanıcı girişi yapabilecek. Apple, Google, Microsoft ve FIDO Alliance gibi şirketlerin desteklediği bu yeni teknoloji, şu anda dağıtım aşamasında bulunuyor ve önümüzdeki yıl daha yaygın hâle gelmesi bekleniyor.

PayPal, dağıtımın öncelikle mobil uygulama yerine web sitesinde başlayacağını ve geçiş anahtarlarını kullanmak için Android 9 veya üzeri sürümünde Chrome tarayıcısının çalıştırılması gerektiğini belirtiyor. Eğer bu özelliği kullanıyorsanız varsa, telefonunuzu açmak için kullandığınız biyometrik sistem veya şifreyi kullanarak bir passkey oluşturup doğrulamanızı isteyen bir uyarı alabilirsiniz.

Geçiş anahtarları, FIDO kimlik doğrulama standartlarına dayanıyor ve genellikle platformlar arası uyumlu olup, PayPal’ın gösterdiği gibi belirli platformlarda destek sağlamak için beklemeniz gerekebilir. iOS ve Android’deki yerleşik şifre yöneticileri dahil olmak üzere, birçok şifre yöneticisi cihazlar arasında geçiş anahtarlarını senkronize etmeyi destekliyor ve bunlara senkronize olmayan bir cihazı kullanırken de erişim sağlayabilecek yöntemler bulunuyor.

Geçiş anahtarları, parolasız geleceğin anahtarı olarak görülse de, henüz oldukça nadirdir. 1Password, geçiş anahtarlarını destekleyen siteleri ve hizmetleri takip eden bir sayfayı sunuyor. Burada Best Buy, Okta, Microsoft ve eBay gibi büyük şirketlerin listelenmesine rağmen, hâlâ sadece 38 kayıt bulunuyor. Geçiş anahtarlarını destekleyen sitelerin sayısı iki katına çıksa bile, şu anda şifrelerden tamamen vazgeçmek oldukça zor görünüyor.

PayPal ile geçiş anahtarı kullanımı, hesabınızdaki şifreyi kaldırmayacaktır, çünkü geçiş anahtarlarının desteklenmediği cihazlarda giriş yapmak için buna hâlâ ihtiyacınız olacaktır. PayPal, geçen yıl Apple cihazları için geçiş anahtarı desteğini başlatmış olsa da, şirketin belgeleri özelliğin henüz Windows’ta kullanılamayacağını belirtiyor.

#PayPal #geçiş #anahtarı #ile #girişi #Androide #getiriyor

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu