Mobil

Google Haritalar yakıt verimliliği rota seçenekleri Türkiye’de

[ad_1]

Google bu ayın başlarında rota seçenekleri arasına yakıt verimliliği yüksek rotaları eklemişti. Bu sayede kullanıcılar, araçlarının motor tipine göre, daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacak rotayı görüp bunu tercih edebiliyor. Google, bu özelliği Avrupa’nın birçok ülkesinde kullanıma sunmuş ve kısa zaman içinde Türkiye’ye de geleceğini belirtmişti. Söz konusu özellik ülkemizdeki kullanıcılar için açıldı.

Bu özellik Google Haritalar’ın iOS ve Android versiyonlarında kullanıma sunuldu. Gitmek istediğiniz konumu haritada belirleyip Yol tarifi düğmesine tıklattığınızda açılan ekranda, sağ üst köşede bulunan üç nokta simgesine tıklattığınızda, menü içinde Rota seçenekleri en başta karşınıza çıkacak. Bunu seçtiğinizde ise aşağıdaki gibi bir ekranı göreceksiniz.

Google Haritalar'ın yakıt verimliliğine göre rota seçenekleri özelliği Türkiye'deGoogle Haritalar'ın yakıt verimliliğine göre rota seçenekleri özelliği Türkiye'de

“Yakıt verimliliği yükse rotaları tercih edin” seçeneğini etkinleştirdiğiniz takdirde, Google Haritalar en kısa sürede varılan rotayı değil, yakıt tüketimi daha düşük olan rotayı size önerecektir. Aynı ekranda benzinli, dizel, elektrikli ve hibrit olmak üzere motor tipini belirleyebileceğiniz bir menü de bulunuyor. Motor tipine göre rotada ne oranda yakıt tasarrufunun yapılacağı da yol tarifi ekranında gösteriliyor.

Google’ın Haritalar içinde sunduğu Rota seçenekleri bölümünden otoyolları veya feribotları kullanmama seçeneklerini de tercih edebilir, böylelikle maliyeti en düşük olacak rotayı oluşturabilirsiniz. Bu arada Türkiye’de son yıllarda faaliyete geçen yeni otoyolların ve köprülerin yüksek geçiş ücretleri nedeniyle Google’ın Türkiye için özel rota seçenekleri geliştirmesi çok yerinde bir hareket olurdu. Mevcut hâliyle yeni otoyollar ve köprüler, sağladıkları süre avantajıyla tavsiye edilen ilk rotalar oluyor. Ancak bunların yüksek geçiş maliyetleri nedeniyle kullanıcıların diğer alternatiflere yönelmesi durumu söz konusu olabiliyor. Google’ın Türkiye için devlet otoyollarıyla Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan otoyollarının ayrımını yapması yerinde olacaktır.

[ad_2]

#Google #Haritalar #yakıt #verimliliği #rota #seçenekleri #Türkiyede

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu