Mobil

iPhone şehri için kapanma kararı

Çin, Foxconn’un en büyük üretim tesisinin bulunduğu Zhengzhou şehri için 7 günlük kapanma uygulama kararı aldı. Bu kararın dünyanın en büyük iPhone üretim tesisinin operasyonunu ve sevkiyatları etkileyeceğini tahmin etmek pek zor değil.

Zhengzhou şehrinin yerel yönetiminin WeChat hesabından yapılan paylaşıma göre, kapanma 9 Kasım tarihine kadar devam edecek. Bu kararın arkasında Çin’in merkezi yönetiminin “Sıfır Covid” politikası bulunuyor. Çin, birkaç Covid vakasının görüldüğü şehirlerde bu vakaları izole etmek yerine tüm şehri kapatmayı seçiyor.

Bu politika kapsamında fabrikalarda üretimin sürmesi için belli istisnalar uygulanıyor. Çalışanların tüm ihtiyaçlarını fabrika sınırları içinde karşılaması ve bu sınırları terk etmemesi koşuluyla fabrikalarda üretim devam edebiliyor. Ancak bu bile standart sürece kıyasla aksamaların yaşanmasını engellemiyor.

“iPhone şehri” olarak da anılan Zhengzhou için alınan bu kararın sürpriz olmadığını belirtmek gerekiyor. Şehirde artan vakalar nedeniyle Foxconn’un çalışanlarını fabrika sınırları içinde tuttuğu ancak fabrikada da COVID-19 vakalarının görüldüğü ve hastalara yeterli bakımın sağlanmadığına dair haberler bir süre önce gündeme gelmişti. 200 bin kişinin çalıştığı fabrikada görevli personelin bir kısmının kaçmaya çalıştığı, bir kısmının da işi bırakmayı seçtiği belirtilmişti.

Foxconn’un çalışanların sıkıntılarını gidermek için maaşları artırdığı, üretimde yaşanacak olası aksamaları engellemek içinse diğer fabrikaları devreye soktuğu söyleniyor. Sosyal medyada fabrikada bir çalışanın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilse de, Foxconn bu iddiayı reddetmişti.

Foxconn’un yaşadığı bu sıkıntıların iPhone üretimini ve bulunabilirliğini etkilemesi sürpriz olmayacaktır. Apple’ın hâlihazırda iPhone 14 Pro talebini karşılamakta sıkıntı yaşadığını şirket CEO’su Tim Cook açıklamıştı.

#iPhone #şehri #için #kapanma #kararı

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu