Mobil

Snapdragon 8 Gen 3 için ana üretici TSMC olacak

Qualcomm‘un Snapdragon 8 Gen 3 üretimi için TSMC ve Samsung ile çalışması bekleniyor. Şirket bu iki üreticiyle uzun süredir iş birliği yapıyor. Son haberlere göre, Gen 3 üretiminde aslan payını TSMC alacak. Üretimin yüzde 80’ini TSMC’nin yapacağı söyleniyor.

3 nm GAA yonga levhalarının mevcut verimlilik oranı yüzde 60 ila 70 seviyesinde. Ancak TSMC tek bir levhada yüzde 75 ila 80 oranında verimlilik sağlayabiliyor. Bu veriler Apple ve Qualcomm’un yeni nesil işlemcileri için stok sorunu yaşamayacağını gösteriyor.

Söz konusu verimlilik oranlarının dikkat çekici olduğu ve ciddi bir ilerleme niteliği taşıdığı söylenebilir. Örneğin, Samsung ABD’li Silicon Frontline Technology isimle iş birliği yapmadan önce verimlilik oranı yüzde 20 seviyesindeydi.

Qualcomm ve diğer çip markaları için asıl sorun yonga levhası başına ödenen para ve düşük verimlilik oranı nedeniyle son kullanıcıya daha yüksek bir fiyat yansıtmak. Bu durum akıllı telefonların da fiyatının artmasına neden oluyor.

Snapdragon 8 Gen 3 ne zaman tanıtılacak?

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 için resmi duyuruya daha oldukça uzun bir zaman var. Bu işlemcinin 2023’ün sonları itibarıyla resmiyet kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

#Snapdragon #Gen #için #ana #üretici #TSMC #olacak

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu