Kamu İş İlanları

135.000 Acil Eleman İhtiyacı Var! Suriyeliler Dönüyor-Türk İşçiler Çok İstiyor

[ad_1]

Sadece bir alanda 135 bin acil personel ihtiyacı ortaya çıktı. Suriyelilerin dönmesinden dolayı ihtiyaç giderek arttığı belirtildi. En büyük sebep ise Türk işçilerin çok yüksek ücret istemesi. İşte detaylar.

Suriyeli mültecilerden her gün 1000-1500 kişi ülkelerine döndüğü açıklandı. Birçok alanda 100 binlerce işçi açığı ortaya çıktığı belirtiliyor. Suriyeli işçilerden çok daha fazla ücret istendiğini belirten işverenler sadece tekstil sektöründen acık 135.000 personele ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Mülteci çalıştıran işverenler eleman bulamıyor

Suriyeli mültecilerin ülkesine dönmesinden dolayı ve uygun maaşla çalışan işçilerden sonra Türk işçilerin yüksek fiyat istemesinden dolayı zor duruma girdikleri belirtildi. Suriyelilerin hali hazırda uygun maaşla çalıştıkları belirtildi. Eleman bulmakta sorun yaşayan işverenler Türk işçilerin çok

Ara eleman sorunu artıyor

Birçok sektörde nitelikli ve yetişmiş eleman bulunamıyor. Gençler özellikle kolay meslekleri tercih ediyor. Ancak sorun farklı bir boyuta taşındı! Suriyeli çalıştıran işverenler mültecilerin ülkelerine dönmesinden dolayı eleman sorunu yaşadıklarını anlattı. İstanbul’da deri imalarının kalbi Zeytinburnu’nda şu an 1.000 kişiye ihtiyaç olduğu ifade edildi. Deri Atölyesi sahibi % 30 kapasite ile çalıştıklarını belirtiyor.

Türk işçiler çok para istiyor

Daha düşük ücretlere çalıştıkları için Suriyeli işçilerin daha çok tercih edildiği ifade edildi. Türk ustaların çok para istediği ifade edilirken Suriyeliler 7.500 TL’ye çalışıyorlar. Aynı işi Türk usta 15.000 liraya yapıyor. Bunun için yeterli bütçenin olmadığı belirtiliyor. İşlerin çok kaliteli olmasa da uygun maliyetli olmasından dolayı yabancı uyrukluların tercih sebebi olduğu belirtiliyor. Geri dönüşlerden dolayı da işçi bulmakta zorluk başladı.

135.000 personel ihtiyacı var

Sadece tekstil alanında 60.000 ara elemana ihtiyaç olduğu belirtildi. Öte yandan deri de 10 bin, mobilya da 25 bin, takım tezgah ve makine de 20 bin, turizm ve yeme içme de 15 bin, otomotiv ve yan sanayi de 5 bin olmak üzere şu an acil 135.000 personel ihtiyacı var.

Suriyeliler ücretleri artırdı

Asgari ücretten daha fazla ücret verilen birçok sektörde artık niteliksiz eleman bulmak zor olduğu belirtiliyor. Nitelikli eleman çalıştırıldığı için ücretin mültecilerden dolayı artık 7.500 TL’den başladığı ifade edildi. Ayrıca Türk işçilerin de bu artışlardan dolayı 8.000 TL’nin altına çalışmadığını ve bu ücretten aşağısını beğenmedikleri işverenler tarafından ifade edildi. Dolayısıyla en basit işi yapan kişi bile asgari ücretle çalışmadığı işverenlerin en büyük sıkıntısı olarak ele alındı.

[ad_2]

#Acil #Eleman #İhtiyacı #Var #Suriyeliler #DönüyorTürk #İşçiler #Çok #İstiyor

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu