İşkur İş İlanları

Almanya İşçi Alımı Yeni Göç Yasası Türkiye Turizmini Etkilermi? Turizmde Eleman Açığı Bekleniyor mu? #almanyaişçialımı


#almanyaişçialımı #almanya #işçialımı #almanyahaberleri

Almanya işçi alımı yeni göç yasası, Türkiye turizmini etkilermi? Turizmde eleman açığı bekleniyor mu? Türkiye’den Almanya’ya yoğun işgücü göçü sonra önümüzdeki yaz sezonlarında turizm işletmeleri çalıştıracak eleman bulamama durumu ile karşı karşıya kalabilir mi?

Hepimizin bildiği gibi, Almanya yeni bir göçmenlik yasasının, 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğünü başlatacak! Bu yasaya göre Almanya’da faaliyet gösteren işletmeler ihtiyaç duydukları kalifiye, nitelikli elemanları, artık öncelikle Avrupa Birliği içerisinden karşılama zorunlulukları ortadan kalkıyor. Çünkü Avrupa Birliği ülkeleri Almanya’nın ihtiyaç duyduğu işgücü açığını karşılayamıyor.

Bu durumun farkında olan firmalar tıpkı yıllar önce 1960 lı yıllarda olduğu gibi, yönlerini Türkiye’ye ve Türkiye’nin yetişmiş, genç, dinamik, çalışkan işgücüne çevirdiler. Binlerce firma Türkiye’den aradığı en iyi personeli bulma ve kendisine çekme yarışı içerisine girdiler. Son aylarda Alman firmaları ve işletmeleri işe alım uzmanlarının bu alanda yaptığı çalışmalar hız kazanınca, değişik turizm portallarında, forumlarında ve haber sitelerinde, bu durumun, Türkiye turizm sektörü için bir tehlike ve sıkıntıya yol açabileceği yönünde, yorumlar ve görüşler ortaya atılmaya başladı.
Öyle ki, bir çok turizm yazarı, böyle giderse, ve bir çok Türk vatandaşı Almanya’ya giderse, sezonda Türkiye’de faaliyet gösteren turizm şirketlerinin, çalıştıracak eleman bulamama gibi bir durumla karşı karşıya kalacaklarını iddia ettiler.

Peki bu görüşler gerçeği yansıyor mu? Gerçekten Almanya yeni göç yasası ülkemizin turizm sektörünü bir kalifiye eleman açığına itebilir mi?
Bu sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Zira değişik resmi istatistiklerden, turizm içerisinde yıllardır çalışan, ve işletme tarafında bulunmuş, değerli tecrübeli insanların görüşlerinden anlıyoruz ki, Turizm sektöründe istihdam edilen nitelikli personel, sektörün toplam istihdamının % de 1’i oranlarında kalmaktadır.

Bu yüzden Almanya’nın, Türkiye’deki nitelikli personeli, vasıflı kişileri kendilerine çekmeleri, Türkiye turizm sektöründe, herhangi bir soruna, eleman açığına yol açmayacağı kanaatini taşıyoruz.
Sizde turizm ile yakından ilgileniyor, ve sektör hakkında bilginiz varsa, değerli görüşlerinizi, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Web :

#almanyaişçialımı #almanyayenigöçyasası #almanya

66 Kişi Okudu    –    1 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

#Almanya #İşçi #Alımı #Yeni #Göç #Yasası #Türkiye #Turizmini #Etkilermi #Turizmde #Eleman #Açığı #Bekleniyor

almanya işçi alımı

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bu iş Türkiye'nin döviz kaynağını sömürme ve bitirme operasyonudur. Herkesi goygoyla başvuru yaptıracaklar, her başvuruya 80 EUR alıyorlar ve geri iadesi yok..Düşünsene ülkede 1 milyon kişi başvursa ki fazla olur…Bizden çıkan dövizin ve Almanya'nın kasasına girecek parayı…Oturun oturduğunuz yere kıpırdamayınız evinizden…Almanya önce kendi işsizine ve Avrupadaki işsizlere iş bulsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu