Mobil

Android Deprem Uyarı Sistemi Düzce depreminde çalıştı

Google’ın Android telefonlarını kullanarak depremi birkaç saniye öncesinden haber vermeyi amaçlayan Android Deprem Uyarı Sistemi 2021 ortalarında Türkiye’de desteklenmeye başlanmıştı. Bu sistem 23 Kasım saat 04.08’de meydana gelen Düzce Gölyaka merkezli 5.9 (AFAD) veya 6.0 (Kandilli) şiddetindeki depremi de yakınlardaki Android telefon kullanıcılarına önceden haber verdi.

Twitter’dan konuyla ilgili bazı ekran görüntüleri paylaşan kullanıcılar Android telefonlarına depremden 5 saniye kadar önce alarmla uyarı gönderildiğini bildirdi.

Biz de İstanbul’da depremi hissettik ve depremin hemen ardından Google’da “deprem” anahtar kelimesiyle arama yaptığımızda depremin merkez üssünün Düzce yakınlarında olduğunu arama sonuç sayfasının en başında gördük. Böylelikle depremin merkeziyle ilgili bilgiyi sadece 2-3 dakika önce öğrenmiş olduk.

Google’ın arama sonuç sayfasında gösterdiği deprem merkez üssü ve şiddet bilgisi Android Deprem Uyarı Sistemine dayanıyor. Depremden birkaç dakika sonra AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden depremin merkez üssü ve şiddetiyle ilgili resmi bilgiler geldi. İki kuruluş da Google’ın verdiği ilk bilgiye göre daha yüksek şiddette bir deprem olduğu bilgisini paylaştı. Depremden yaklaşık yarım saat kadar sonra Google da, arama sonuç sayfası içinde depremin şiddetini 6,1 olarak gösterdi.

Android Deprem Uyarı Sistemi nasıl açılır?

Google Android işletim sistemi dahilinde sunduğu deprem uyarıları sisteminden faydalanmak herhangi bir ek uygulama indirmeye gerek yok. Sadece aşağıdaki adımları takip ederek Google’ın deprem uyarıları sistemini açabilirsiniz. Sistemin kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

  1. Android telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Konum bölümüne gidin.
  3. ‘Konum servisleri’ altında bulunan “Deprem uyarıları” seçeneğine tıklatın.
  4. ‘Deprem uyarıları’ seçeneğinin karşısındaki düğmeyi aktif duruma getirin.

23 Kasım Düzce Depremi ile ilgili detaylar

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı 6,81 kilometre derinlikte meydana geldi. AFAD’ın yaptığı açıklamada, en büyüğü 4,3 olmak üzere 74 artçının yaşandığı kaydedildi. Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi.#Android #Deprem #Uyarı #Sistemi #Düzce #depreminde #çalıştı

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu