Haber

Dondurma En Çok Hangi Ülkede Tüketiliyor?

Günümüzde ülkemizde kış aylarında da yenmeye başlayan Dondurma En Çok Hangi Ülkede Tüketiliyor? Dondurma toplumdaki yaygın bir inanıştan dolayı uzun yıllar sadece yaz tatlısı olarak sofralarda yerini aldı. Ne var ki içerisinde kutuplara yakın olan Norveç gibi soğuk ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede dondurma hem yaz hem de kış aylarında yenilen bir tatlıdır.

Ülkemizde dondurmanın yenmemesinin sebebi ise kışın dondurma yemenin üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olacağı inancı. Ancak uzmanlar dondurma ile üst solunum yolları enfeksiyonu ile herhangi bir bağ olmadığını söylüyor.

Dondurma En Çok Hangi Ülkede Tüketiliyor?

Dondurmanın tarihi M. Ö. 4000 yılına ve Mezapotamya’ya dayanmasına rağmen dondurma en çok hangi ülkede tüketiliyor sorunun cevabı ülkemiz ya da Yakın Doğu ülkeleri olmamaktadır. Dünya üzerinde en çok dondurma tüketen ülke kişi başına 48 kilo ile Amerika Birleşik Devletleri olmaktadır. Bu sebeple de Amerikan ailelerinin %98’in dolabında yaz kış dondurma bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Ayçiçeği En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Dondurma en çok hangi ülkede tüketiliyor sorusunun sürpriz cevaplarından birisi ise Norveç ve Finlandiya olmaktadır. Ülkeleri soğuk olmasına rağmen kahvelerinin yanına ya da turtalarının üzerine her zaman dondurma tercih ediyorlar.

#Dondurma #Çok #Hangi #Ülkede #Tüketiliyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu