İnternetNasıl YapılırSosyal Medya
Trend

Instagram Hesaplarının Çalınmasına Karşı Önlemler

Insagram hesaplarının çalınma durumları son zamanlarda sosyal medya kullanıcıların en çok rahatsızlık duyduğu durumlardan birisidir.

Instagram Hesaplarının Çalınmasına Karşı Önlemler; Güvenilir bir şifre ya da kullanıcı adıyla açılan hesaplar dahi yapılan birkaç hile ile kolaylıkla çalınabiliyor. Hesapları çalan kişilerin, kullanıcılar tarafından tespit edilmesi mümkün olmasa da bu durumlara karşı önlemler alınabiliyor.

Gelen mesajlar ve gönderilen linkler ile hesaplar kolaylıkla başka kişilerin eline geçebiliyor. Bunun için asla yapılmaması gereken ilk şey gönderilen mesajlara itibar etmemek ve linklere tıklamamaktır. Bu mesajlar ve gönderilen linkler kişilerin hesaplarındaki güvenlik önlemlerini ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle de hesapların çalınması oldukça kolay bir hale gelmektedir. Tüm bunların yaşanmaması adına sosyal medya kullanıcılarının tamamı önlemlerini almalıdır.

Instagram Hesabım Sürekli Çalınıyor Ne Yapmalıyım?

İnstagram hesap çalma sorunu bütün kullanıcıların şikâyet ettiği bir durum olduğu için kişiler sürekli aynı soruyu soruyor. Hesabım sürekli çalınıyor ne yapmalıyım? Bu soruya verilebilecek birçok yanıt bulunuyor. Hesabı sürekli olarak çalınan kişilerin yapması gereken şeyler ve alması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bilgiler eksiksiz ve güncel olarak girilmelidir. (Telefon numarası ve E-posta adresi)
 • Giriş onayları aktif hale getirilmelidir. Bu şekilde izin bir giriş olduğunda telefona onay kodu gelecektir.
 • Bilinmeyen hesaplardan gelen mesajlara tıklanmamalıdır.
 • Kurtarma kodları dönem içerisinde devamlı sıfırlanmalı ve yedek alınmalıdır.
 • Güvenilir olmayan kablosuz ağlara bağlanılmamalıdır.
 • Mail olarak gönderilen mesajların güvenilirliğinden emin olmadan hiçbirine tıklanmamalıdır.
 • Gönderilen linklere hiçbir şekilde girilmemelidir.

İnstagram hesaplarının çalınmasına karşı önlemler tüm bunların dışında hesapların çalınmaması için hesabın güvene alınması gerekmektedir Bunun için de yapılabilecek bazı işlemler vardır. Hesabı sürekli çalınan kişilerin güvence altına almak için yapacakları işlemler sayesinde artık çalınma sorunu ortadan kalkacaktır. Ancak yine de gereken önlemler alınmalı ve şüpheli durumlara karşı dikkatli davranılmalıdır. Aksi takdirde sosyal medyada dolaşan hesap hırsızları, çalma işlemlerini sürekli devam ettireceklerdir. Bu yüzden açılan hesaplara kesinlikle bir telefon numarası ve mail adresi verilmesinde fayda vardır.

Instagram Hesaplarının Çalınmasına Karşı Önlemler
Instagram Hesaplarının Çalınmasına Karşı Önlemler

Instagram Hesabımı Nasıl Güvene Alabilirim?

İnstagram hesaplarının çalınmasına karşı önlemler “Instagram hesap çalma” sorunuyla karşılaşan kullanıcıların sık sık sorduğu hesabımı nasıl güvene alabilirim? sorusu şu şekilde cevaplandırılabilir. Hesabını güvene almak isteyen kişilerin, hesap oluştururken verdikleri bilgilerin kesinlikle doğru olması gerekmektedir. Eksik verilen telefon numarası ya da mail adresi yüzünden çalınan hesap sayıları oldukça fazladır.

Bu hususta kullanıcılara tavsiye edilebilecek en önemli güvenlik önlemi ise ”İki Adımlı Güvenlik Doğrulama” işlemidir. Bu işlem sayesinde kullanıcılar Instagram hesaplarını güvence altına alabilir ve çalınmaktan kurtarabilir. Peki nedir bu güvenlik doğrulama işlemi? İşte bu doğrulama işleminin önemi ve detayları;

Instagram 2 Adımda Doğrulama

Bu doğrulama işlemi Instagram uygulamasını kullanan kişilerin hesaplarını güvene alması için tasarlanmış bir güvenlik adımıdır. Oldukça basit olan bu adım günümüzdeki sosyal medya kullanıcılarının neredeyse tamamı tarafından kullanılmaktadır. Telefon numarası ile yapılan bu işlemde telefona gelen onay kodu ile doğrulama işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede de başka bir şahsın hesaba giriş yapması imkânsız hale gelir ve girilmeye çalışıldığı anda telefona mesaj gelir. Peki bu işlem nasıl yapılır?

 •  Öncelikle hesap profiline giriş yapılmalıdır.
 •  Ayarlar kısmına erişilir ve buradan güvenlik seçeneğine tıklanır.
 • Güvenlik seçeneğinin içerisinde bulunan ”2 Faktörlü Güvenlik Doğrulaması” seçilir ve başla tuşuna tıklanır.
 •  Sonrasında da işlemin başlaması için olan talimatlara tıklanır ve işlem sonlandırılır.

Bu şekilde doğrulama adımları tamamlanır ve hesap tamamen güvene alınmış olur. Telefona gelen şifre ile giriş yapılmasını sağlayan bu özellik ile hesap çalma oranları oldukça düşmeye başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu