Mobil

12 Kasım tatbikatı ile tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gidecek

12 Kasım günü yapılacak tatbikat ile birlikte afet zamanında bilgilendirme amacıyla kurulmuş olan sistemin canlı testi yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün yaptığı açıklamada 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin yıldönümünde bu tatbikatın yapılacağını kaydetti.

TRT Haber ve Hürriyet‘in haberlerine göre, İletişim Başkanlığı ve AFAD tarafından ortaklaşa düzenlenen Afet İletişim Çalıştayı’na katılan Bakan Soylu, afet anlarında ve sonrasında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Buna ek olarak, 12 Kasım Düzce depreminin 23. yıl dönümünde, depremin gerçekleştiği saatte ülkece tatbikat yapılacağını duyurdu. 12 Kasım tatbikatı dahilinde tüm Türkiye’deki akıllı telefonlara aynı anda mesaj gönderilecek.

Soylu, “12 Kasım’da 18.57’de ilk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.” dedi.

AFAD, birkaç ay önce akıllı telefonlara Hayati Uyarı Bildirimi göndermiş ve bu durum sosyal medyada gündem olmuştu. 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57’de aynı şekilde, yüksek sesli uyarı eşliğinde bir bildirim alabilirsiniz. Tatbikat anonsunun yapılacağı günü ve saati şimdiden akıllı telefonunuzun takvimine eklemeniz veya hatırlatıcı kurmanız yerinde olabilir.

#Kasım #tatbikatı #ile #tüm #Türkiyeye #aynı #anda #mesaj #gidecek

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu