Nasıl YapılırSosyal Medya
Trend

Etkili bir Sosyal Medya Kampanyası İçin 7 Öneri

Etkili bir sosyal medya kampanyası nedir ve sosyal medyaya harcanan paranın yüksek bir yatırım getirisi oluşturmasını sağlama yolları.

Sosyal medyada kampanya yürütürken yapmanız gereken ilk şey, kampanyaları oluşturmadan önce hedeflerinizi ve koşullarınızı belirlemektir.

Etkili bir sosyal medya kampanyası nedir?

Hedefler ve koşullar derken, kampanyalarınızdan (hedeflerinizden) ne elde etmek istediğinizi, yatırım getirisini nasıl ölçeceğinizi ve neyi etkili bir kampanya olarak değerlendirip değerlendirmediğinizi tanımlamak istiyorum.

Size bazı örnekler vermek gerekirse, etkili bir sosyal medya kampanyası şunları yapacak bir kampanya olabilir:

  • Daha fazla takipçi oluşturun
  • Daha fazla paylaşım oluşturun
  • Daha fazla beğeni, pin oluşturun
  • Web sitenize daha fazla trafik oluşturun
  • Daha fazla dönüşüm oluşturun

Hedefleriniz iş ve pazarlama hedeflerinize bağlıdır (marka bilinirliğini artırmak, daha fazla satış yapmak, müşteri telif hakkını artırmak vb.) Ancak genel olarak yukarıdaki kategorilerden birine girmelidir.

Sosyal Medya Kampanyası için 7 Öneri

Sosyal medyadan elde etmek istediklerinize rağmen, etkili bir sosyal medya kampanyası yürütme şansınızı artırmak için izleyebileceğiniz bazı kurallar veya ipuçları var.

1. Önce bir Pilot Kampanya yürütün

Ana kampanyanıza başlamadan önce, farklı reklamları, hedefleme seçeneklerini ve mesajları test etmek için birkaç gün veya bir hafta boyunca bir pilot kampanya yürütmek daha iyidir, böylece ana kampanyayı çalıştırdığınızda daha optimize edilmiş olur.

Örneğin, Facebook’ta bir ay boyunca bir kampanya yürütmeyi planlıyorsanız, ilk olarak bir hafta boyunca reklamlar ve farklı hedefleme seçenekleri için 2-3 görüntüyü test eden bir pilot kampanya yürütebilir ve haftanın sonunda ana kampanyanıza kazananlarla (en iyi TO’ya sahip reklamlar) başlayabilirsiniz.

2. Kampanyalarınızı genel değil hedefli yapın

Sosyal medya ağları, kullanıcılar hakkında pek çok bilgiye sahiptir ve bu, demografik bilgileri, ilgi alanlarını, beğenip beğenmeyenleri ve daha fazlasını içerir.

Sosyal medyada kampanyalar yürütürken tüm bu verilerden yararlanın ve kampanyalarınızı belirli kişi gruplarını (demografik veya ilgi alanlarına göre) hedefleyin ve daha iyi sonuçlar, daha düşük maliyet ve daha yüksek bir yatırım getirisi elde edin.

3. “Harekete Geçirici Mesaj” kullanın

Facebook veya Twitter’da bir kampanya yürütürken, “harekete geçirme çağrısı” nı unutmak kolaydır.

Basit bir ifadeyle, kullanıcılardan bir şeyler yapmalarını isteyeceğiniz kısım, yani web sitenizi ziyaret etmelerini, haber bülteninize kaydolmanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi görüntülemelerini isteyeceğiniz kısımdır.

Her bir reklamda veya tanıtılan gönderide (veya tweet’te), kullanıcıların reklamlarınızı gördüklerinde ne yapması gerektiğine dair net bir işaret olduğundan emin olun.

4. Sonuçları izleyin

Apaçık gelebilir ama bu muhtemelen insanların sosyal medya kampanyaları kurarken yaptıkları bir numaralı hatadır.

Tüm ağların size kampanyanız hakkında istatistikler vereceği doğrudur (görüntüleme sayısı, reklamınıza yapılan tıklamalar, maliyetler vb.), Ancak aynı zamanda senin için önemli olan hangi kullanıcıların bir eylem gerçekleştirdiğini bilmek için Google analitik hedeflerinizi ve dönüşüm izlemeyi ayarlamanız gerekir.

İstatistikler gayet iyi, ancak kampanyanın başarılı mı yoksa başarısız mı olduğunu belirlemek için daha fazla veriye ihtiyacınız var.

Örneğin, dönüşüm elde etmek amacıyla bir Facebook kampanyası yürüttüğünüzde, Facebook’tan hangi ziyaretlerin bir dönüşüm oluşturduğunu bilmek ve aynı zamanda dönüşüm maliyetini hesaplamak için Facebook dönüşüm izlemeyi kurmanız gerekir.

5. İnsanlar reklamlarınızı görmek istemiyor

Dijital pazarlama ipuçları makalemde bahsettiğim gibi, sosyal ağlar işletmeler için değil insanlar içindir.

Bu, sosyal medya kullanıcısına teşvik veya fayda sağlamadan işinizi tanıtarak çok zorlarsanız, başarısız olursunuz demektir.

Kullanıcıların reklamlarınızı görmek istemediklerini ve mesajınızla etkileşim kurmalarını sağlayacak yollar ve teşvikler bulmaya çalıştıklarını her zaman akılda tutmak daha iyidir.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri indirimler veya özel tekliflerdir.

6. Ne zaman duracağınızı bilin

Sosyal medya, daha fazla müşteri edinmenin ve daha fazla satış yapmanın etkili bir yoludur, ancak bu, tüm nişlerdeki tüm işletmeler için her zaman geçerli değildir.

Sosyal medyanın yeni müşterilere ulaşmak için doğru ortam olmadığı durumlar vardır ve paranızı karşılıksız atmak yerine kampanyalarınızı durdurmak daha iyi olabilir.

Diyelim ki 3 haftadır bir kampanya yürütüyorsunuz ve zaten iyi bir TO ile binlerce kişiye ulaştınız, ancak satış yapmadınız.

Ne yaparsın? Kampanyayı yürütmeye devam edip daha fazla para harcamak mı yoksa durdurmak mı?

Basit bir cevap yoktur, ancak en iyi yaklaşım, hedefleme seçeneklerinizi değiştirerek veya açılış sayfanızı optimize ederek kampanyayı daha da optimize etmenin bir yolu olup olmadığını incelemektir.

Her ikisinin de zaten optimize edildiğini düşünüyorsanız, belki de en iyi yaklaşım kampanyayı durdurmak ve bütçenizi diğer araçlara (PPC kampanyaları, SEO vb.) ayırmaktır.

Kampanyanızı başarısız olarak ilan etme olasılığını en aza indirmek için, başlangıçta ve çok fazla para harcamadan önce daha dikkatli pilot kampanyalar (yukarıdaki İpucu 1’de açıklandığı gibi) yapabilirsiniz.

7. İnsanların kampanyanız hakkında söylediklerini takip edin

Bazı insanlar reklamlarınızı görmekten mutlu olmayabilir ve onlara bir şeyler satmaya çalıştığınız fikrinden hoşlanmayabilir, bu yüzden bazen kötü yorumlar girer veya şirketiniz veya ürünleriniz hakkında iyi olmayan bir şeyler paylaşırlar.

Kampanyalarınızı yürüttüğünüz süre boyunca, markanız hakkında bahsedilen şeyleri de izlemeniz (en basit yol, marka adınızı Facebook, Twitter, Pinterest vb. Üzerinde aramaktır) ve insanların bu konuda ne söylediğini görmeniz önemlidir.

Daha sonra, yorumlarına veya sorularına dürüst yanıtlar veya çözümler sunarak kötü yorumları veya eleştirileri tersine çevirmeyi deneyebilirsiniz.

KAYNAKLAR
Semrush, Reliablesoft, Google Webmasters, searchengineland, Sej

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu