İnternetNasıl YapılırSosyal Medya
Trend

Sosyal Medya Pazarlaması ile Web Trafiği Arttırma

Web sitenize daha fazla trafik çekmek amacıyla bir sosyal medya kampanyası yürütürken, bunu daha etkili hale getirmek için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasını kullanmanızın ana nedenlerinden biri web sitenizin trafiğini artırmaktır. Bu tamamen pratik olup, ancak doğru kullanıldığında sosyal medya, başarılı bir online işletme veya blog kurmanıza yardımcı olabilecek harika bir trafik kaynağı olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması ile Web Sitesine Trafik Çekmenin 15 Yolu

Web sitenize daha fazla trafik çekmek amacıyla bir sosyal medya kampanyası yürütürken, bunu daha etkili hale getirmek için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz.

1. Web sitenizin URL’sini sosyal medya profillerinize ekleyin

Tüm sosyal medya profillerinizde web sitenize yönlendiren bir bağlantınızın olduğundan emin olun. Apaçık gelebilir ama bunun göz ardı edildiği durumlar vardır. Bağlantı eklemek yalnızca SEO amaçları için değil, aynı zamanda daha fazla trafik elde etmek için de iyidir.

2. hashtag’leri etkili bir şekilde kullanın

Hashtag’ler, sosyal medya gönderileriniz için daha fazla ilgi oluşturabilir. Hashtag kullanımıyla ilgili en iyi uygulamalardan bazılarına bir göz atın ve bunları doğru kullandığınızdan emin olun.

3. Sosyal medya reklamcılığını kullanın

Sosyal medya sayfalarının ve kullanıcıların sayısı her geçen gün artıyor ve bu iyi olmakla birlikte, gönderilerinizi görüntüleyecek daha fazla potansiyel kullanıcı olması nedeniyle, gönderilerinizin takipçilerinizin önüne çıkmasını da zorlaştırıyor.

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı büyük olasılıkla bir düzine sayfayı ve yüzlerce kişiyi takip edecektir, ancak zaman çizelgesi yalnızca sınırlı sayıda gönderi gösterebilir.

Gönderileriniz için organik görünürlük elde etmek (özellikle bir işletme olarak gönderiyorsanız) gittikçe zorlaşıyor. Facebook birçok kez algoritmasını değiştirdi ve gönderilerinizi takipçilerinizin yalnızca bir kısmına gösteriyorlar, bu nedenle mesajınızı takipçilerinizin zaman çizelgesinde almanın tek yolu Facebook reklamcılığını kullanmaktır.

Bu bir maliyet anlamına gelir, ancak doğru kitleyi hedeflemenin ve organikten daha iyi sonuçlar almanın etkili bir yoludur. Ek olarak, her şey Facebook tarafından izlenir ve verileri reklam kampanyalarınızı daha da geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Aynı şey twitter ve Linkedin için de geçerlidir, takipçilerinizle bağlantı kurmak için tanıtılan tweet’leri veya bağlantılı reklamları kullanabilirsiniz.

4. Kullanıcıların içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırın

Ziyaretçiler web sitenizde gerçekten beğendikleri bir şeyi okuduklarında, bunu arkadaşları veya sosyal medya takipçileri ile paylaşmak isteyebilirler. Bu nedenle, web sitenizde veya bloğunuzda uygun şekilde yapılandırılmış sosyal medya düğmelerine sahip olarak bunu gerçekten kolaylaştırmalısınız.

Birçok kişinin yaptığı yaygın bir hata, sosyal medya düğmelerini eklemek, ancak içeriğin doğru şekilde paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol etmemektir. Bir gönderiyi paylaşmak için tıkladığınızda, başlık, açıklama ve görsel iyi biçimlendirilmelidir, aksi takdirde kullanıcılar paylaş düğmesini tıklamadan önce işleri düzeltmek için zaman harcamayacaktır.

5. Yazılarınızda görseller kullanın

Görseller, videolar ve diğer görsel öğeler (infografikler, çizimler) daha paylaşılabilirdir. Sizin için bu iki anlama geliyor. Sağlamanız gereken ilk şey, içeriğinizde görseller bulundurmaktır, böylece görsel paylaşıldığında gönderi ile gider ve ikinci olarak sosyal medya sayfalarınızda görseller de içerecek şekilde yayınlanır. Tüm ağlar (twitter dahil), güncellemelerinize resim eklemenize izin verir, bu nedenle bundan faydalandığınızdan emin olun.

6. Sosyal medya gönderilerinize bağlantılar ekleyin

Sosyal medya profillerinize bağlantılar eklemenin yanı sıra, sosyal medya gönderilerinize de bağlantılar eklemeniz gerekir. İyi bir gönderinin çekici bir başlığı, kısa bir açıklaması, bir resmi ve orijinal kaynağa bir bağlantı vardır.

7. Düzenli olarak yayın paylaşın

Takipçilerinize çok sayıda günlük gönderi göndererek spam göndermek istemezsiniz, ancak düzenli güncellemeler yapmak daha fazla görünürlük ve trafik alacaktır. İstatistiklere göre, sosyal ağ başına günlük önerilen gönderi sayısı:

Pinterest: 5 ilan
Twitter: 3 ilan
Facebook: 2 ilan
Instagram: 2 gönderi

8. Ürünlerinizi veya şirketinizi fazla tanıtmayın

İşletme sayfalarınızda gönderi paylaşırken, her zaman ürün veya hizmetleriniz hakkında gönderi yayınlamayın. Takipçileriniz her zaman şirketinizin faydalarını okumaktan sıkılabilir, bunun yerine gönderilerinizi onlar için ilginç ve faydalı hale getirmeye çalışın. İlk hedefiniz takipçilerinizi korumak ve sonra onlardan kazanım elde etmektir.

Örneğin, haftada 5 gönderi yapmayı planlıyorsanız, faydalı ve ilgi çekici ancak yine de ürünlerinizle ilgili 4 gönderi yapmaya çalışın ve teklifleriniz veya avantajlarınız hakkında yalnızca bir kez yayınlayın.

9. Bir blog oluşturun ve her zaman yeşil içerik yayınlayın

Yukarıdaki ipuçlarını okurken, sosyal medya başarısının içeriğe bağlı olduğu sonucuna kolayca varabilirsiniz. Facebook’ta günde 2 kez gönderi paylaşabilmek için paylaşabileceğiniz çok sayıda iyi içeriğe sahip olmanız gerekir.

Çözümlerden biri, diğer web sitelerinden içerik kullanmaktır (içeriklerini çalmadan onlara bağlantı vererek), ancak bu sizin web sitesine değil diğer web sitelerine trafik çekecektir ve bu bir sorundur.

Web sitenize trafik çekmek için sitenizden içerik paylaşmanız gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu bir blog oluşturmak ve yüksek kaliteli, her zaman yeşil içerik yayınlamaktır. Her zaman yeşil içerik her zaman alakalı ve sosyal medya makinelerini getirmek için harika bir hammaddedir.

10. Endüstri etkileyicileriyle bağlantı kurun

Biraz zaman ayırın ve sektörünüzdeki sosyal medya etkileyicileri olarak kabul edilen kişileri / sayfaları bulun. Bunlar genellikle çok sayıda takipçisi olan ve gönderileriyle etkileşime giren hesaplardır.

Onları takip etme şansı minimum olsa da (iyi bir sosyal medya profili geliştirene kadar), ne yaptıklarını, paylaştıklarını, yorum yaptıklarını ve genel olarak sektörünüzde neyin trend olduğunu bilmek iyidir.

İçeriklerini yeniden paylaşmak, gönderilerinden bahsetmek ve yorum yapmak, fark edilmek ve onlarla güven oluşturmanın iyi bir yoludur.

11. Yalnızca içerik yayınlamayın, sosyal medya hesaplarınızı da yönetin

Tek başına içerik yayınlamak sizi sosyal medyada çok fazla götürmez. Harika gönderiler yayınlasanız bile, sosyal medya hesaplarınızda yeterince takipçiniz olana kadar veya reklam kullanmadığınız sürece kimse onları görmez.

Nasıl daha fazla takipçi edinirsiniz? Hesaplarınızı yöneterek. Başka bir deyişle, potansiyel müşterinizin veya okuyucunuzun profiline sahip kişilere ulaşarak ve onlarla bağlantı kurarak. Bu zaman alıcı bir süreçtir, çünkü kimi takip etmeniz gerektiğini, sizi kimin takip ettiğini ve kimin onları kaldırıp baştan başlamak için izlemeniz gerektiğini takip etmeniz gerekir.

12. Rakiplerinizi gözetleyin

Casus kelimesi bu durumda kullanmak için en iyisi olmasa da yakın rakiplerinize bir göz atıp sosyal medyada ne yaptıklarını görseniz iyi olur. Ne sıklıkla gönderiyorlar, ne tür içerikler, takipleri neler, büyüme oranları vb. Sosyal medya kampanyalarınızda kullanmak için birkaç fikir de alabilirsiniz.

13. Sonuçları ölçün

Sosyal medyadan kaç ziyaret aldığınızı ölçmek için Google analizini kullanın. Raporu SATIN ALMA / TÜM TRAFİK / KANALLAR altında bulabilirsiniz. Her bir sosyal ağdan aylık ziyaretçi sayısını kaydedin ve işletmeniz veya bloğunuz için hangi ağın en uygun olduğunu analiz edin ve buna daha fazla zaman ayırın.

Google analitiğinin yanı sıra, Facebook, Twitter, Pinterest ve paylaşımlarınızı sosyal ağlarda planlamak / yayınlamak için kullandığınız araçtan istatistiksel verileri de kullanabilirsiniz.

14. Yorumları veya değinmeleri yanıtlayın

Sosyal medya hesaplarınızı takip edin ve markanızla ilgili yorumlara ve sözlere cevap verin. Kullanıcılara sosyal medyada aktif olduğunuzu göstermek, daha fazla katılımı teşvik eder. Örneğin, birisi tweetlerinizden birini retweetlediyse, onlara bir teşekkür mesajı gönderin veya FB yayınınıza bir yorum alırsanız – sorularını yanıtlayarak veya yorum için teşekkür ederek yorumu yanıtlayın.

15. Bir sosyal medya stratejisi oluşturun

Yukarıdaki tüm ipuçları, genel sosyal medya pazarlama stratejinizin bir parçasıdır. Başarılı bir strateji, sosyal medya hedefleriniz, hedef kitleniz, içerik pazarlama planınız ve sosyal medya çabalarınızdan elde ettiğiniz yatırım getirisini doğru bir şekilde ölçmenin diğer yollarıyla ilgili ayrıntıları da içermelidir.

Sonuç

Sosyal medya pazarlaması, bir web sitesine trafik getirebilir ve diğer tüm çevrimiçi pazarlama teknikleri gibi, çok çaba, zaman ve sıkı çalışma gerektiren bir süreçtir. Sosyal medyanın SEO’nun yerini alması beklenemez, ancak birbirlerinin yöntemlerini destekleyerek birlikte uyum içinde çalışabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu