Telegram

Telegram Hangi Ülkenin? & Nasıl Kullanılır?

Telegram, popüler mesajlaşma uygulamaları opsiyonları arasında en çok tercih edilenlerdendir. Güvenli bir veri tabanıyla sunduğu mesajlaşma ve dosya paylaşımı sayesinde çoğu kullanıcıyı kendine çekmeyi başarmıştır.

Telegram, popüler mesajlaşma uygulamaları opsiyonları arasında en çok tercih edilenlerdendir. Güvenli bir veri tabanıyla sunduğu mesajlaşma ve dosya paylaşımı sayesinde çoğu kullanıcıyı kendine çekmeyi başarmıştır. Günden güne artan kullanıcı sayısıyla Telegram, azımsanamayacak bir kitleye sahiptir. Peki bilinen mesajlaşma uygulamaların rakip olan ve kitlesini günden güne büyüten Telegram uygulaması kimin? “Telegram uygulaması kim tarafından geliştirildi?” , “Teknoloji dünyasının sahibi ve şirketi kim?” kullanıcıların merak ettiği sorular arasında. Bu içeriğimizde “Telegram kimin? Hangi ülkenin ve nasıl kullanılır?” gibi uygulama hakkında merak edilen birçok soruyu sizler için yanıtladık.

İçindekiler

Telegram’ın Kurucusu Kimdir?

Hikayesini bildiğimiz büyük teknoloji devleri aksine isimsiz süper kahramanı ile giderek büyüyen Telegram’ın aslında çok ünlü bir kurucusu var. Telefon, tablet ve bilgisayarınızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz meşhur mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dur. Son yıllarda ismini sık sık duyduğumuz Telegram, yayın hayatına 2013 yılında başladı. Nikolai Durov ve Pavel Durov’un ortak girişimleriyle zemini atılan Telegram, anlık mesajlaşma uygulaması olarak birçok avantajıyla birlikte kullanıcılarına hizmet vermeyi sürdürüyor.    Rusya’nın Mark Zuckerberg’i olarak bilinen Pavel Durov, Telegram’ı yayın hayatına başlatmadan önce de teknolojik çalışmalarda yer alıyordu. Rusya sınırları içerisinde Facebook’a alternatif olan Vkontakte’yi 2006 yılında kurmuştu. Daha sonradan bulunan mesajlaşma uygulamalarını beğenmeyerek Telegram’ı kurdu. Pavel Durov aynı zamanda yetenekli bir fotoğrafçıdır.

Telegram Hangi Ülkede Kuruldu?

Telegram’ın kurucusu olan Pavel Durov Rusya’da çalışmalarına devam ediyordu. Putin mükellefleri ile yaşadıkları sorunlardan sonra 2014 yılında Rusya’dan çıkarak merkezini Berlin’e taşıdı. Telegram ekip üyelerinin tümü Berlin’de oturma izni alamadı. On beş kişilik temel bir kadrosu bulunan Telegram’ın tüm ekibi bir araya toplamakta zorlanmıştır. Ancak merkezini Dubai’ye taşıyan Telegram ve Pavel Durov hizmetlerine buradan devam ediyor. Kurulduğu günden bugüne kadar çalışmalarına istikrarla devam eden Telegram, emeklerinin karşılığını almakta gecikmedi. Pavel Durov, Telegram için her ne kadar asla kâr amacı güven bir kuruluş olmayacak dese de artan kullanıcı sayısı Telegram’a kârı da beraberinde getirmiştir. 8 Ocak 2021 tarihinde açıklama yapan Pavel Durov aylık kullanıcı sayılarının yaklaşık olarak 500 milyon olduğunu dile getirdi. Telegram Hakkında Ek Bilgiler Telegram uygulamasının ortaya çıkış serüvenini sizlerle paylaştık. Şimdi ise telegram kullanıyorsanız ya da kullanmayı düşünüyorsanız sizlere yardımcı olabilecek bazı bilgiler paylaşacağız. Bu bilgilerimiz Telegram kullanımı ve telegram hizmetleri özelinde olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu