Sağlık

Yulafın bitmek bilmeyen faydaları – Kadın ve Kadın

[ad_1]

Uzun süre tokluk hissi veren ve metabolizmayı hızlandıran yulaf, son yılların en trend besinlerinden biri haline geldi. Özellikle diyet yapanlar tarafından sık sık tüketilen bu besin, sabah kahvaltısından, akşam yemeğine hatta tatlıya kadar birçok yemek tariflerinde kullanılabilir. Şekeri ve kolesterolü düşüren yulaf, aynı zamanda sindirime yardımcı olur. Yulafın insan vücuduna 7 faydası:

1) Kolesterol seviyesini düşürmeyi sağlar

Yulaf Kepeğinin Faydaları - Rafinera

Besin bileşenleri fazlasıyla zengin olan yulaf güçlü bir karbonhidrat, lif ve beta-glukan kaynağıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde, beta-glukanın kötü kolesterolü azaltmada son  derece etkili olduğunu göstermektedir. Beta-glukan sayesinde, karaciğerden atılan kolesterol açısından zengin safra miktarını arttırmak suretiyle çalışır, böylece kan damarlarını tıkayabilen kolesterol miktarını azaltır.

2) Metabolizmayı çalıştırır ve kabızlığı giderir

Yulaf Diyeti Nedir? Yulaf Ezmesi Diyeti Nasıl Yapılır? – Haberall.com – Sosyal İçerik Platformu

Buğdaygil familyasına mensup olan yulaf birincil lif kaynağıdır. Ortalama 100 gram yulafta 5 gram lif oranı vardır. Bu lifler sayesinde sindirim esnasında suyu emmeye yardımcı olur ve böylece bağırsağın pürüzsüz ve kolay bir şekilde dışkı geçişi için hareket etmesini sağlayan çözünmez lif içerir. Aynı zamanda şişkinlik, gaz ve ishali engeller.

3) Hemoglobin oluşumunda yardımcı olur

Yulaf ezmesi nasıl yenir, diyette tüketilir mi ve zayıflatır mı? Yulaf kahvaltıda nasıl yenir? - Sağlık Haberleri

Sağlıklı beslenmenin kesinlikle temel bir parçası olan demir, oksijenin kanda taşınmasını sağlayan hemoglobin proteinin bir parçasıdır.  Diğer bir ifadeyle Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Yulafın her porsiyonunda ve hemoglobin oluşumunda önemli ölçüde demir bulunur. Kandaki düşük hemoglobin bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Yulaf tüketimi sayesinde hemoglobin oranını yükseltebilirsiniz.

4) Kilo vermeye yardımcı olur

Düzenli olarak yulaf tüketmek, metabolizmayı hızlandırmaya önayak olur, bu sayede kilo verme sürecini hızlandırır. Uzun süreli tokluk hissi yaratacağı için aşırı yemek yemenin önüne geçer. Kahvaltıda veya ara öğünlerinizde yulaf tüketmek gün içerisinde fazla kalori alımınızı engelleyecektir.

5) Cildi onarıp güzelleştirir

Cilt için Yulaf Ezmesi: Cildiniz ve Güzellik İhtiyaçlarınız İçin Süper Gıda Nasıl Kullanılır?

Yulaf egzama, sivilce veya mantar gibi cilt sorunlarının tedavisi için onarıcı niteliktedir. Yulaf ezmesinin içinde çok çeşitli vitaminler vardır. Çinko sayesinde cildi temizlemeye ve cilt de yer alan ölü hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, gözenekleri küçültür ve daraltıp cildi  gençleştirir. Yulafın içinde bulunan magnezyum ile kan dolaşımını normalleştirir cilt hücrelerinin yenilenmesini ve yaraların kolay iyileşmesini sağlar.

6) Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür

Yulaf Ezmesi Faydaları - Rafinera

Yulafın içinde barındırdığı antioksidanlar aracılığı ile damarların içerisindeki kötü huylu birikintilerin yaptığı hasarları yok etmeye yardımcı olur,  yulaf ezmesinde bulunan sağlıklı yağlar sayesinde kalp hücresi sağlığını ve dolaşım sistemini desteklemektedir.

7) Enerji verir!

Mutlu Sporcu Kadın Beyaz Kasları Işaret Ediyor. Stok Video Görüntüleri

Yulaf lif kaynağı olmasıyla beraber aynı zamanda oldukça iyi bir karbonhidrat, protein, B vitaminleri ve enerji kaynağıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde yulaf tüketmek güne zinde ve enerjik başlamak için iyi bir yol arkadaşıdır. yulaf ezmesi tüketerek güne başlamak sizin için oldukça iyi bir enerji kaynağı olacaktır.

[ad_2]

#Yulafın #bitmek #bilmeyen #faydaları #Kadın #Kadın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu