Yaşam

Basit yaş hesaplama | Yaş hesaplaması nasıl yapılır? (2022)

Yaş kavramı genelde doğduğunuz yıldan günümüze kadar olan süre ile hesaplanıyor olsa da bazı kültürlerde farklı şekillerde hesaplanabiliyor. Yaş hesaplama yapılırken en basit yöntemle kişinin doğduğu gün, ay ve yıl temel alınıp bu güne veya iki tarih arasında hesaplama yapılarak bulunur. Aslında yaş kavramı sadece kişilere özgü olmayıp hayvanların hatta bitkilerin de bir yaşı vardır.

Bir kişinin yaşı, yaşam tecrübesi, değerleri ve bilgeliği ile bağlantılıdır. Yaşımızın kronolojik olarak ölçüldüğü bilinen bir gerçektir, zira farklı kültürlerde yaşın farklı şekillerde hesaplandığını da özellikle belirtmek gerekir. Yani, biz ve birçok millet bir kişinin yaşını kişinin doğduğu günden itibaren tanımlarken, bazıları yeni doğmuş bir bebeğin 1 yaşında olduğunu düşünür. Eski Çin kültüründe, bir kişinin yaşı, Geleneksel Çin Ay Yılı tarafından tanımlanan Geleneksel Yeni Yılı ile hesaplanır.

Yaş hesaplama yöntemi

Doğum tarihine göre basit yaş hesaplama bulunduğunuz yıldan doğduğunuz yılı çıkararak kabataslak hesaplanabilir. Biraz daha detaylandırmak istersek doğduğunuz gün ve ayı da hesaba katarak kesin sonuca ulaşabiliriz.

Günümüzde şuan tam olarak kaç yaşınızda, kaç aylık ve kaç günlük olduğunuzu hesaplayan online uygulama ve web siteleri bulunmaktadır. Bunların başında gelen kacyasinda.com sitesindeki yaş hesaplama sayfasında doğduğunuz gün bilgisini girerek kesin detaylarıyla birlikte hesaplama yapabilirsiniz.

kaç yaşında

Peki, bu hesaplama nasıl mı yapılıyor? Bugünün tarihinden doğum tarihinizi çıkardığınızda doldurduğunuz yaş yani yaşınız ortaya çıkar. Gün almaya başlanan yaş bunun 1 fazlası olur. Burada önemli nokta; size yaşınız sorulduğunda veya yaş söylerken gün aldığınız yaşı değil, doldurduğunuz yaşı söylemeniz gerekmektedir. Hastane gibi resmi kurumlardaki yaş hesabı da bu doğrultuda yapılır.

Yaş hesaplama formülü

Hesaplama yapmak istediğiniz yıl (Bugünün tarihi) – Doğduğunuz yıl = Yaş

Eğer ayları da hesaba katarak yaşınız ve diğer yaşınıza kalan süreyi öğrenmek için kaç yaşında sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada yazılımsal bir algoritma ile kesin sonuçlarla yaşınız hesaplanmaktadır.

Bazı durumlarda, özellikle başlangıç ​​tarihi bir ayın sonu olduğunda, bu yaş hesaplayıcının aylar ve günler sonucu kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, hepimiz 20 Şubat – 20 Mart arasını bir ay olarak sayarız. Ancak, 28 Şubat 2015 ile 31 Mart 2015 arasındaki yaşı hesaplamanın iki yolu vardır. 28 Şubat ile 28 Mart arasını bir ay olarak düşünürsek, sonuç bir ay 3 gündür. Hem 28 Şubat’ı hem de 31 Mart’ı ay sonu olarak düşünürsek sonuç bir aydır. Her iki hesaplama sonucu da makul. Benzer durumlar 30 Nisan – 31 Mayıs, 30 Mayıs – 30 Haziran vb. tarihler için de mevcuttur. Karışıklık, farklı aylardaki günlerin sayısının eşit olmamasından kaynaklanmaktadır.

Örnek yaş hesaplama

Yaş hesaplama işlemini kesin tarihler girerek bir örnekle açıklayacak olursak; bu günün tarihi 23 Nisan 2022 olsun. Kişinin doğum tarihi ise 26 Şubat 1994 olarak varsayalım. “26 Şubat 1994 tarihinde doğan bir kişi bugün kaç yaşında olur” sorusuna istinaden kişinin yaş detayları şu şekilde olacaktır;

Yani bu durumda kişi 28 yaşında olup, 29 yaşından 1 ay 28 gün almış anlamına gelir.

Hangi sıvı kaç grama eşittir?

İlginizi Çekebilir
Hangi sıvı kaç grama eşittir?

Doğum gününe göre burç hesaplama

Burç kavramı ise kişinin doğduğu gün ve ay bilgisine göre hesaplanmaktadır. Ayların belli tarihlerinden bir sonraki ayın belli gününe kadar olan süreye göre burçlar oluşturulmuştur. Toplamda ay sayısı kadar yani 12 burç bulunmaktadır ancak bu burçların tarihleri farklılık gösterir. Aşağıda tabloda burçların tarihlerini görebilir, doğduğunuz tarihe göre burç hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Oğlak Burcu (22 Aralık – 19 Ocak)
 • Kova Burcu (20 Ocak – 18 Şubat)
 • Balık Burcu (19 Şubat – 20 Mart)
 • Koç Burcu (21 Mart – 19 Nisan)
 • Boğa Burcu (20 Nisan – 20 Mayıs)
 • İkizler Burcu (21 Mayıs – 21 Haziran)
 • Yengeç Burcu (22 Haziran – 22 Temmuz)
 • Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)
 • Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)
 • Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim)
 • Akrep Burcu (23 Ekim – 21 Kasım)
 • Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Bu bilgilere göre örneği 5 Ekim doğumlu bir kişinin burcu Terazi olacaktır.

Türkiye’de ve dünyada tanınmış ünlülerin hangisi hangi burç olduğunu görmeniz için de çeşitli platformlar hizmet vermektedir. Bunların başında gelen burçlarına göre ünlüler sayfasından hangi ünlünün hangi burca ait olduğunu görmeniz mümkün. Ayrıca kendi burcunuzdan olan ünlü isimleri de görebiliyorsunuz.


#Basit #yaş #hesaplama #Yaş #hesaplaması #nasıl #yapılır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu