Nasıl YapılırYaşam
Trend

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Bugünlerde hepimizin canını yakan elektrik faturası nasıl hesaplanır?  2022 yılı ile beraber Türk halkı olarak pek oldukça yeni zamla tanıştık sadece bunlardan hiçbiri elektrik faturaları kadar yıpratıcı bir tesir yaratmadı. Kademeli elektrik tarifesi ile bir halde dengelese bile gene de pek oldukça kullanıcı için epey yüksek fiyatlara ulaşabilen elektrik faturası iyi mi hesaplanır gelin yakından bakalım.

Kademeli elektrik tarifesi ile elektrik satmaca hesaplamaları sonucu elde edilmiş tutarın birazcık azaltılması hedeflendi sadece bu bile gelen faturaların ezici yükünü pek azaltamadı. Peki elektrik faturası nasıl hesaplanır, kademeli elektrik tarifesi nedir?

Elektrik faturası nasıl hesaplanır, Maalesef ülkemiz son yıllarda gerçek bir zam cennetine dönüştü. KDV üzerine en temel tüketim malzemelerine bile eklenen yüksek ÖTV oranlarının yanı sıra döviz kurunun zamanı zirveleri görmesi ile beraber aklımıza gelen – gelmeyen her şey zamlandı. Elektrik faturasına yansıyan zamlar bunlar içinde en vurucu olanlardan biri oldu şu sebeple elektrik olmadan yaşamak hakikaten olanaksız.

Temel olarak azca harcayanın azca ödemesini hedefleyen bu tarife sistemine gelin yakından bakalım ve kWh başı fiyatlandırma tarifesini inceleyelim. elektrik faturası nasıl hesaplanır

Kademeli elektrik tarifesi nedir?

Son olarak 1 Şubat 2022 tarihinde piyasaya çıkan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu sonucuna gore meskenlerde şu demek oluyor ki evlerde kullanılan elektrik harcaması, kademeli elektrik tarifesi kapsamında düzenlenmiştir. Buna gore meydana getirilen harcama miktarı uyarınca ödeme tutarı da değiştirilecektir.

Konut alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için belirlenen günlük kullanım miktarı 5 kWh’den 7 kWh’e çıkarıldı. Aylık harcama oranı ise 150 kWh iken şimdi 210 kWh olarak belirlendi. Buna gore o ay toplam harcanan elektrik miktarının 210 kWh ve altında kalan kısmı düşük tarife, üstünde kalan kısmı ise yüksek tarife üstünden değerlendirilecek.

1 kWh elektrik kaç TL?

Son meydana getirilen düzenlemeler kapsamında 210 kWh ve altında harcanan elektriğin her bir kWh kıymeti, 1,37 TL olarak ücretlendiriliyor. 210 kWh üstünde harcanan elektriğin her bir kWh kıymeti ise 2,06 TL olarak ücretlendiriliyor. Doğrusu harcanan her 1 kWh fiyatı aynı değil.

210 kWh elektrik kaç TL yapıyor?

Satmaca okuma esnasında otomatikman kaç kWh elektrik harcadığınız, tarifenize göre hangi saatler içinde harcadığınız ve ne kadar harcadığınız hesaplanarak ortaya faturanız çıkarılıyor. Bundan dolayı kati bir hesaplama mümkün olmasa bile gene de kademeli elektrik tarifesi üstünden küçük bir hesap yapalım.

 • 210 kWh x 1,37 TL = 287,7 TL

Elektrik faturası nasıl hesaplanır, temel olarak 210 kWh elektriğin 287,7 TL bulunduğunu söylemek mümkün sadece bu, epey genel bir hesaplamadır. Abonelik türünüze, elektriği kullandığınız saatlere ve pek oldukça değişik etmene bağlı olarak bu oran değişecektir. Üzerine bir de faturaya eklenen öteki tutarları koyduğunuz vakit ortalık epey karışabilir. 210 kWh ve üstü, diyelim 250 kWh harcadığınız vakit hesaplama değişiyor.

 • 210 kWh x 1,37 TL = 287,7 TL
 • 40 kWh x 2,06 TL = 82,4 TL
 • Toplam = 370,1 TL

Elektrik faturası nasıl hesaplanır?

210 kWh’a kadar 1,37 TL, 210 kWh üstü 2,06 TL üstü olarak etken enerji birim fiyatınızı hesaplayın, kWh başı 0.32 TL dağıtım bedelinizi hesaplayın, toplam enerji bedelinin yüzde 5’i olarak elektrik tüketim verginizi hesaplayın, toplam enerji bedelinin yüzde 0,7’si olarak enerji fonu bedelinizi hesaplayın ve son olarak tüm bunların yüzde 18’i olarak KDV tutarınızı hesaplayın. İşte faturanız.

Değerler eğey karmaşık, kabul ediyoruz. Aslına bakarsan elektrik dağıtım şirketlerine ve abonelik türüne gore de bu değerler kimi zaman değişim gösterebiliyor. Buradaki bağlantı üstünden Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun elektrik satmaca hesaplama aracını kullanarak faturanızın averaj ne kadar geleceğini öğrenebilirsiniz.

elektrik faturası nasıl hesaplanır

elektrik faturası nasıl hesaplanır
elektrik faturası nasıl hesaplanır

Elektrik kullanımı hakkında bazı bilgiler:

 • Elektriğin en pahalı olduğu saatler 17:00 – 22:00 arasındadır.
 • Elektriğin en uygun fiyatlı olduğu saatler 22:00 – 06:00 arasındadır.
 • Elektrik tedarikçinize bağlı olarak elektrik faturalarınız değişim izah edebilir.
 • Elektrik kullanımı açısından elektronik cihazları uykuda bırakmak yerine tamamen kapatmak daha verimlidir.
 • Enerji tasarruflu LED  ampuller, eski ampullere gore daha verimli çalışır.
 • Buzdolapları için tavsiye edilen aşama, 3 – 7 aşama arasıdır.
 • A ++ özelliğine haiz beyaz eşyalar, yüksek enerji verimliliği sağlar.

Son meydana getirilen düzenlemelerle dengelenmeye çalışılsa bile gene de yüksek gelen elektrik faturası nasıl hesaplanır sorusunu yanıtladık ve elektrik kullanımı hakkında bazı bilgilerden bahsettik. Son elektrik faturanız kaç lira geldi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu