Teknoloji
Trend

James Webb Uzay Teleskobu artık güneş sistemimizdeki hareketli hedefleri izleyebilir

james webb uzay teleskobu

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, evreni ciddi bir şekilde keşfetmeye başlamadan önce kalan aşamalarını inceliyor. Çalışmalarının çoğu, düzgün bir şekilde çalışılması aşırı hassasiyet gerektiren, anlatılamayacak kadar uzak yıldızları ve galaksileri içerecektir.

Ancak gezegenler, uyduları ve asteroitler de Webb’in menüsünde yer alıyor ve bunlar kozmostaki yıldızların arka planına karşı hareket ediyor. Bu, Webb’in hareketli hedeflere “kilitlenmesi” ve tam görüntüleri ve spektrumları toplamak için onları yeterince iyi takip etmesi gerektiği anlamına gelir.

Ve bu hafta, Webb ekibi, uzay tabanlı platformun hareketli hedef biliminin başlangıcını işaret eden NASA’dan bir blog gönderisine göre, Webb’in derin uzayda hareketli hedefleri avlama ve yakalama yeteneklerini test etmeyi bitirdi.

NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki meslektaşlarıyla ve aynı zamanda mühendislerle bu haftaki izleme testini yöneten Goddard’da bir astronom olan Steve Goodsell, “Bu testin amacı, teleskopumuzun hareketli gök cisimlerini ne kadar iyi elde edebileceğini ölçmekti” dedi. Northrop Grumman Havacılık Sistemleri, Redondo Beach, California’da. Ekip, SkySafari 5 Mobile Edition adlı bir planetaryum yazılım programı kullandı.

James Webb Uzay Teleskobu kendi güneş sistemimizi keşfedecek

James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimciler için güçlü bir araçtır. Yıllardır geliştirme aşamasında ve sonunda uzaya fırlatılmak üzere.

Bir sonraki adım, James Webb Uzay Teleskobu‘nun farklı hızlarda hareket eden diğer nesneleri izleme yeteneğini test etmeye devam etmek, Webb’in kendi güneş sistemimizde dönen çok çeşitli nesneleri incelemedeki etkinliğini doğrulamak.

“Webb’in bilim operasyonlarının yaklaşmakta olan ilk yılı için gerçekten heyecanlıyım!” Blog yazısında, güneş sistemi gözlemleri için Webb Disiplinlerarası Bilim Adamı Heidi Hammel dedi. “Veri indirmeye başlamak için istekli, eşit derecede heyecanlı astronomlardan oluşan bir ekibe liderlik ediyorum.”

Hammel, “Webb, en eski galaksilerin zayıf ışığını tespit edebilir, ancak ekibim eve çok daha yakın bir yerde gözlem yapıyor olacak” diye ekledi. “Kendi güneş sistemimizde bolca bulunan bazı gizemleri çözmek için Webb’i kullanacaklar.”

james webb uzay teleskobu
james webb uzay teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu hareketli bir hedefi takip etti: 6481 Tenzing

James Webb Uzay Teleskobu, diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerin atmosferlerine bakabilecek ve hatta yaşamı destekleyebilecek ötegezegenlerdeki suyu görebilecek.

Şimdiye kadar yapılmış en büyük teleskop, diğer gezegenlerdeki yaşam belirtilerini tespit edebilecek. 2021’de fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu‘nun yapabileceği heyecan verici şeylerden biri de bu.

MIT’de profesör ve Webb projesinde bilim müdür yardımcısı Sara Seager, “James Webb Uzay Teleskobu, ötegezegenlerin atmosferlerini incelemek için harika bir araç olacak” diyor. “Hepimiz bu konuda çok heyecanlıyız.”

Yakında uzak dünyaları keşfetmek için yeni bir yola sahip olmamızın heyecan verici olmasının birçok nedeni olsa da, belki de hiçbiri, insanlığın uzun süre hayatta kalabilmesi için dışarıda bir yerlerde Dünya gibi başka bir gezegen bulmamız gerektiği gerçeğinden daha acil olamaz. kendi gezegenimizin yaşanmaz hale gelmesinden sonraki dönem. Ama önce bu gezegenlerin nerede olduğunu bilmemiz ve sonra oraya en iyi nasıl ulaşacağımızı bulmamız gerekiyor.

james webb uzay teleskobu
james webb uzay teleskobu

Webb, Europa’nın okyanuslarının gizemlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir

James Webb Uzay Teleskobu, yapım aşamasında olan ve 2021’de fırlatılması planlanan ve NASA’nın 2015 itibariyle 8,7 milyar dolar tahsis ettiği bir uzay gözlemevidir. Hubble Uzay Teleskobu’nun halefidir ve en güçlü, yetenekli ve teknolojik olarak en güçlüsü olacaktır. şimdiye kadar yapılmış gelişmiş teleskop. JWST, uzaydaki uzak nesnelerden gelen kızılötesi ışığı gözlemleyecek ve bu nedenle, görünür ışığı engelleyen toz bulutlarının içini görerek, çok genç veya görülemeyecek kadar uzak olan proto-yıldızlar ve galaksiler gibi nesneleri incelemesine izin verecek. mevcut teleskoplarla

JWST, NASA, ESA (Avrupa Uzay Ajansı), CSA (Kanada Uzay Ajansı) ve ASI’nin (İtalyan Uzay Ajansı) ortak projesidir. Yapısı, Kuzey Amerika Parçacık Astrofizik Laboratuvarı (NAPA) adı verilen uluslararası bir üniversite ve kurum ortaklığı tarafından denetlenmiştir.

James Webb Uzay Teleskobu, önceki tüm optik teleskoplardan daha büyük olan 6,5 metre (21 fit) çapında bir aynaya sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu