Yaşam

Kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve özellikleri

[ad_1]

Google News

Türkiye’de kullanımda olan 6 adet banknot yani kağıt para bulunmaktadır. Bu banknotların tümünün de ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk‘ün bir resmi yer alıyor. Peki bu kağıt paraların arka yüzündeki kişiler kimlerdir merak ettiniz mi? Türk Lirası kağıt paralarının arka yüzeyindeki kişiler ve bu kişilerin özellikleri haberimizde.

Türkiye’de kullanılan banknotların arka yüzündeki kişiler kimdir?

Türkiye’de 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 Türk Lirası (TL) olmak üzere 6 adet banknot (kağıt para) kullanımdadır. Banknotların her birinin arka yüzeyinde farklı insanların resmi olduğu gibi kişilerin özellikleri de birbirinden farklıdır. Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı‘dan Mimar Ahmed Kemaleddin‘e, Fatma Aliye Hanım‘dan Yunus Emre‘ye kadar farklı isimler Türk Lirası kağıt banknotları arkasında bulunmaktadır. Hangi kağıt paranın arkasında kimin olduğu detaylarıyla birlikte haberimizde.

Kâğıt Paranın Kısaca Tarihçesi

Para icat edilmeden önce, çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanılmıştır. Tarihte ilk kâğıt para M.S. 806 yılında Çin’de ortaya çıkmıştır. Kağıt para kullanılmaya başlamadan önce yine Çin’de deri paraların kullanıldığı yazılı kaynaklarda yer almaktadır. İlk kâğıt paranın 1690’lı yıllarda ABD’de Massachusetts Hükümeti, İngiltere’de ise kuyumcular tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı görülmektedir.

Türkiye’de kullanılan banknotlar ve arka yüzeyindeki kişilerin özelliklerini detaylarıyla birlikte ele aldık. İşte kağıt paraların arka yüzündeki kişiler ve bu kişilerin kim oldukları bilgileri.

5 TL: Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı

5 TL
5 TL arka yüzü.

5 Türk Lirasının arkasındaki kişi Ordinaryus Profesör Doktor Aydın Sayılı‘dır. Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Sayılı aynı zamanda dünya üzerinde bilim tarihi doktorasını bitiren ilk insandır. Lise dönemindeki üstün başarısından ötürü dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın desteğini aldı ve yurt dışı sınavlarında dereceye girerek Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okudu. Harvard doktorası da alan Sayılı, Bilim Tarihi konusunda doktora alan ilk kişidir.

5 Türk Lirasının hakim rengi kahverengidir.

10 TL: Profesör Doktor Cahit Arf

10 TL
10 TL arka yüzü

10 Türk Lirasının arkasındaki kişi Prof. Dr. Cahit Arf’tir. Dünyaca ünlü bir matematikçi Cahit Arf, Göttinden Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanıdır.

10 Türk Lirasının hakim rengi kırmızıdır.

20 TL: Mimar Ahmed Kemaleddin

20 TL
20 TL arka yüzü

20 Türk Lirasının arkasındaki kişi Mimar Ahmed Kemaleddin‘dir. Mimar Kemaleddin olarak da bilinen Ahmed Kemaleddin 1. Milli Mimarlık akımının en önemli temsilcisidır. Mimar Kemaleddin, Çamlıca Kız Lisesi, Ankara Evkaf Apartmanı, Bebek Camii, Gazi Eğitim Fakültesi, TCDD Genel Müdürlük Binası, Edirne Garı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü Vakıf Han Binaları gibi birçok eserin mimarıdır.

20 Türk Lirasının hakim rengi yeşildir.

50 TL: Fatma Aliye Hanım

50 TL
50 TL arka yüzü

50 Türk Lirasının arkasındaki kişi Fatma Aliye Hanım‘dır. Gerçek adı Fatma Aliye Topuz olan Fatma Aliye Hanım, Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır. Ref’et (1898), Udi (1899), Enin (1910), Muhadarat (1892), Hayal ve Hakikat (1892) adında 5 romanı bulunmaktadır.

50 Türk Lirasının hakim rengi turuncudur.

100 TL: Itri (Buhurizade Mustafa Efendi)

100 TL
100 TL arka yüzü

100 Türk Lirasının arkasındaki kişi Itri (Buhurizade Mustafa Efendi)‘dir. Asıl adı Mustafa, takma adı ise Itrî olan Türk bestekar, çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir. Ustaları arasında Hâfız Post, Nasrullah Vakıf Halhali, Kasımpaşalı Koca Osman Efendi, Derviş Ömer Efendi gibi, 17. yüzyıl bestecileri vardır.

100 Türk Lirasının hakim rengi mavidir.

200 TL: Yunus Emre

200 TL
200 TL arka yüzü

200 Türk Lirasının arkasındaki kişi Yunus Emre‘dir. Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairidir. Hayatını ‘Erenler’ makamına ulaşmak için adadığı söylenen Yunus Emre’nin Divan ve Risaletü’n Nushiye adlı iki eseri vardır. Yunus Emre’nin detaylı bilgilerine Wikipedia üzerinden ulaşılabilir. (Ayrıca bkz. Ülkelere göre para birimleri listesi)

200 Türk Lirasının hakim rengi mordur.

[ad_2]

#Kağıt #paraların #arka #yüzündeki #kişiler #özellikleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu