BankaNasıl Yapılır

Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu Alan Bankalar

Dijital bankacılığın gelişmesi ile birlikte şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak da mümkün hâli geldi.

Dijital bankacılığın gelişmesi ile birlikte şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak da mümkün hâli geldi. Bu yöntem ile kredi doğrudan mevduat hesabına aktarılır.

Bankacılık ürünlerinin her geçen gün daha da çeşitlenmesi, tüketiciler için önemli avantajlar doğurmaktadır. Özellikle dijital bankacılıktaki gelişme ve pek çok işlemin telefon, bilgisayar gibi cihazlardan yapılması oldukça önemlidir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık sayesinde şubeye gitmeden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bazı kredi ürünlerinde tutar doğrudan mevduat hesabınıza aktarılır, parayı çekmek için de bankaya gitmenize gerek kalmaz.

Günden güne artan nakit ihtiyacı ile birçok kişi nakit avans, kredi ve kredi kartı başvurusu gerçekleştirmektedir. Konut, taşıt, tarım gibi pek çok ihtiyaç için çeşitli kredi ürünleri vardır. Bu ürünler sayesinde nakit ihtiyacı olan kişiler borçlarını kapatabilmekte, iş kurabilmekte, araç sahibi olabilmekte ve ev satın alabilmektedir. Kişinin şubeye giderek kredi başvurusu yapabilmesinin yanında şubeye gitmeden başvuru yapmak da mümkündür.

Kredi Başvurusu Nedir?

Nakit ihtiyacı olan kişilerin herhangi bir bankaya kredi talebinde bulunma işlemidir. Herkes tarafından kolaylıkla başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin, başvuru öncesinde ihtiyaç duydukları kredi tutarını hesaplamaları ve maaşlarına tekabül edecek şekilde ayarlamaları gerekmektedir Bunun yanı sıra başvuru öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı adımlar söz konusudur.

“Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?” başlıklı yazımızdan, kredi başvurusu için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şubeye gitmeden başvuru yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemler sizin bankacılık işlemlerini daha kolay ve daha hızlı yapmanız için geliştirilmektedir. Fakat bununla birlikte bankalar için de hizmet maliyeti ve yeni müşteri kazanma konusunda önemli avantajlar sağlar. Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak için kullanılabilecek yöntemler şöyledir:

 1. İnternet bankacılığı / web sitesi
 2. Cep bankacılığı / mobil uygulama
 3. Telefon bankacılığı / çağrı merkezi
 4. SMS
 5. ATM

Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapmak istiyorsanız bankanızın internet sitesine giriş yapıp ilgili menü üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Mobil uygulama ise özellikle anında kredi ürünleri için kullanışlıdır ve hızlı bir şekilde kredi tutarı hesabınıza geçer. Bankanızın çağrı merkezini arayarak ya da kampanya kodlarını içeren bir SMS göndererek başvuru yapmanız da mümkündür. Bununla birlikte bir şubeye bağlı olmaksızın herhangi bir ATM’den de işlem yapabilirsiniz.

Şubesiz kredi başvurusu için kullanılabilen bu kanallar ve başvuru işlemleri bankalara göre değişkenlik gösterir. Anında kredi ürünleri tamamen şubesiz bir şekilde kullanılabilirken bu başvuruların bir kısmı ön onay almak içindir. Ön onay sonrası belge ibrazı için şubeye gitmeniz gerekebilir.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplaması; çekilecek olan tutar, faiz oranı, vade sayısı, vergiler ve diğer masrafların eklenmesi ile yapılır. Tutara eklenen vergiler devlet tarafından belirlenirken faiz oranları ve masrafları bankalar belirler. Dolayısıyla her bankada farklı bir hesaplama ile karşılaşmanız mümkündür. Aynı tutarda bir krediye ödeyeceğini borç, her bankada aynı olmayabilir. Bu nedenle banka tekliflerine göz atmanızda ve karşılaştırma yapmanızda fayda vardır.

Kredi Başvurusu için Gerekli Belgeler Neler?

Bankaya giderek yapılan kredi başvuruları için sadece kimlik yeterli olurken online başvurular belgesiz yapılır. Ancak başvuru onaylanırsa, onaylama aşaması sonrasında gerekli belgeler tüketiciden talep edilmektedir. Bu belgeler bankaya ve tüketiciye göre değişmekle birlikte genel olarak şu şekildedir:

 • T.C. Kimlik Belgesi ve fotokopisi
 • Aylık geliri gösteren belge ya da maaş bordrosu
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna ait dokümanlar
 • İkametgâh
 • Konut kredisi için tapu
 • Taşıt kredisi için fatura ya da ruhsat

Bankaya gitmeden başvuru yaptığınızda herhangi bir belge talep edilmez ve gerekli bilgileri sizin beyan etmeniz istenir. Başvuru formuna yazdığınız bilgiler esas alınarak işlem yapılır. Eğer ön onay alırsanız kesin onay için yine belgelerle şubeye gitmeniz gerekebilir fakat pek çok kredi türünde anında kullanım mümkündür. Bu durumda evrak ibraz etmeden krediyi kullanabilirsiniz.

Hangi Bankalara Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu Kabul Etmektedir?

Türkiye’de aktif olarak hizmet veren bankaların neredeyse hepsi internetten kredi başvurusu kabul eder. Yani bu bankalara kredi başvurusu yapmanız için şubelerine gitmenize gerek yoktur. İnternet sitesi, mobil uygulama, SMS gibi çeşitli dijital yöntemler sayesinde, birkaç kişisel bilgi vererek başvuru yapabilirsiniz. Fakat bu yöntemlerle başvuru kabul eden bankaların bir kısmı ön onay yöntemini kullanır. Ön onay alan tüketicilerin, söz konusu krediyi çekebilmeleri için şubeye gitmeleri gerekir.

Günümüzde bankalar, yeni müşterileri bile dijital ortamdaki başvurular üzerinden kabul edebilmektedir. Bu yöntemler sayesinde kredi başvurularını kolaylaştıran ve sizi şubeye çağırmadan kredi veren bankalar da mevcuttur. Bankalarda genellikle “anında kredi” olarak adlandırılan bir ürün vardır ve bu yöntemle çekilecek olan tutarlar, banka tarafından hesabınıza gönderilir.

Şubeye gitmenize gerek kalmadan size kredi verebilecek bankalardan bazıları şöyledir:

 1. Garanti BBVA
 2. İş Bankası
 3. Vakıfbank
 4. QNB Finansbank
 5. Akbank
 6. Enpara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu