İnternet

YouTube yeni tasarım ile kısa ve uzun videoları ayırıyor

YouTube, web sitesini ve mobil uygulamalarını güncelliyor. Böylelikle Shorts, canlı yayınlar ve normal videoların her biri, tek bir listede bir araya gösterilmek yerine, bir içerik oluşturucunun kanalında kendi sekmelerine sahip oluyor.

Konuyla ilgili bir destek yazısında şirket, değişikliğin kullanıcı geri bildirimlerine dayandığını ve görüntüleyenlerin bir içerik oluşturucunun kanal sayfasını keşfederken en çok ilgilendikleri içerik türlerini keşfetmelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Güncellemenin öncesinde, bir kanalın sayfasına gittiğinizde; kısa videolar, canlı yayınlar ve normal videolar dahil olmak üzere kullanıcının tüm yüklemelerinin bir listesini gösteren “videolar” etiketli tek bir sekme görüyordunuz. Listenin gösterdiği formatı değiştirmenize izin veren bir filtre olsa da, sayfadan her ayrıldığınızda bu sıfırlanıyordu. Bu nedenle, geri döndüğünüzde her şey yeniden birbirine karışıyordu.

YouTube yeni tasarım ile her içeriği sekmelere yerleştiriyor

Değişiklikle birlikte her bir içerik türünün kendi sekmesi var. Önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcıların bu yeni tasarımı görmeleri sağlanmış olacak. Bu yaklaşımın bir dezavantajı, bir kanalın ortaya koyduğu her şeyi izlemek isteyen ve hepsini tek bir ekranda görmekten keyif alanlar için işleri biraz daha zorlaştıracak olmasıdır. Ancak sadece kısa videoları izlemek isteyen, normal videoları filtrelemek istemeyen kullanıcılara da yardımcı olacaktır.

Bu tasarım değişikliğinin YouTube ve içerik oluşturucular için genel olarak iyi bir haber olduğunu söyleyebiliriz. Şirket kısa süre önce, İçerik Ortağı Programındaki içerik oluşturucuların kısa filmlerin önünde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirden pay alacağını duyurmuştu. Bu durum platformu, şu anda içerik oluşturuculara bir içerik oluşturucu fonu aracılığıyla ödeme yapan ve bahşişler yoluyla kendi paralarının bir kısmını kazanmalarına olanak tanıyan TikTok’a göre bir adım öne çıkabilir.

#YouTube #yeni #tasarım #ile #kısa #uzun #videoları #ayırıyor

Facebook

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu