Sağlık

Un güvelerine dikkat! Sağlık riski tehdit ediyor

[ad_1]

Bir istilayı nasıl tanırsınız?

Değirmen Güvesi Nedir?

Çoğu durumda, gıda güveleri evlerimize kendi başlarına uçmazlar, ancak zaten larva veya yumurta ile istila edilmiş gıda veya ambalaj malzemeleri yoluyla girerler. Yemek güvelerinin istilası genellikle uzun süre fark edilmez ve ancak yetişkin güveler yumurtalarını bırakmak için apartmanda bir yer aradıklarında fark edilir. Besin güvesinin larvaları gündüzdür ve ağ denilen ağları örer – bunlar ince, beyaz ipliklerdir. Bunları istila edilmiş yiyecekleri tanımlamak için kullanabilirsiniz.

Evinizde un güveleri varsa bunlara karşı bir an önce önlem almalısınız. Çünkü: Depo zararlılarının kendileri herhangi bir hastalık bulaştırmazlar, ancak güve dışkıları ve pupa kalıntıları ile kirlenmiş yiyecekleri yemek sağlığımıza zarar verebilir.

Gıda güveleri: 4 sağlık riski

1. Gastrointestinal hastalıklar

Gastrointestinal Sistem Nedir? Ve Hastalıkları Nelerdir? | Prof. Dr. Çetin Karaca

Mide ağrısı, şişkinlik, ishal, mide bulantısı – un güvesi yumurtalarını ve larvalarını yemek tek başına herhangi bir sağlık sorununa yol açmasa da salgıladıkları dışkılar olabilir. Bu nedenle yem güvelerinin bulaştığı yiyecekler derhal atılmalıdır.

2. Alerjiler

Alerjik Kaşıntı Nedir ve Neden Olur? Alerjik Kaşıntı Nasıl Geçer, Belirtileri Nelerdir?

Yiyecek güvelerinin ince dışkıları hava yollarına girerse, bazı kişiler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma veya alerjik konjonktivit gibi alerji semptomlarıyla da reaksiyona girebilir. Diğer alerjilerde olduğu gibi, tekrarlanan temas, zeminin değişmesine bile yol açarak  astıma neden olabilir .

3. Cilt hastalıkları

Sık Görülen Deri Hastalıkları - Dünya Klinik

Ancak sadece bu değil – cilt hastalıklarına bile güve bulaşmış yiyecekleri yemek neden olabilir. Bunlara kaşıntılı deri döküntüleri dahildir. Özellikle, yaşlılar veya daha önce hastalıkları olan kişiler gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ile alerjisi veya astımı olan kişiler, kontamine gıda tüketimine karşı hassas tepki verebilirler.

4. Solunum zorluğu

Nefes darlığı neden olur? İşte 10 önemli sebebi...

Un güvelerinin istilası da dolaylı olarak sağlığımıza zarar verebilir: Un güvesinin larvaları nem salgıladığından, yüksek oda sıcaklığıyla birlikte küflenmeyi teşvik edebilir ve akarları çekebilir. Evdeki küf, diğer şeylerin yanı sıra yorgunluğa, konsantrasyon sorunlarına, baş ağrılarına, solunum hastalıklarına, alerjilere ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

[ad_2]

#güvelerine #dikkat #Sağlık #riski #tehdit #ediyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu