Kamu İş İlanları

Çocuk Süt Parası ve Doğum Parası Desteği Ne Kadar?

Çocuk süt parası ya da doğum parası konularında merak edilmekte olan birçok soru ve öğrenmek istedikleriniz makalemizde sizlere aktarılacaktır. Çocuk süt parası ve doğum parası destekleri ne kadar? Nereden alınır?

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parasından faydalanmak isteyen hamile kadının doğumunu özel ya da devlet hastanesinde gerçekleşmiş olması gerekir. Doğan bebeğin canlı ya da ölü olarak dünyaya gelmiş olması fark etmeden bu tek seferlik olan yardım verilmektedir. Ailede herhangi bir sosyal güvencenin bulunamaması gerekmektedir. Doğum gerçekleştikten en geç 1 ay içinde başvurulması gerekmektedir. Doğum parası şartları bu şekilde belirtilmekte ve bu parayı almak isteyenlerin bu koşulları gerçekleştirmesi gerekmektedir.

destek-odeme-ne-kadar.jpg

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Tek sefere mahsus olacak şekilde ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha sonrası çocuklar için 600 TL olarak verilmektedir.

Süt Parası Yardımı Nedir?

Süt parası yardımını SSK ya da emekli sandığına bağlı bulunan anne ya da baba alabilmektedir. Burada anne ya da babanın SSK’lı veya Bağkurlu olması fark etmemektedir. Eğer durumdan önce anne ya da babanın sosyal güvencesi kalmamışsa bazı şartlar aranır. Süt parası almak isteyen annelerin SGK’lı ya da Bağkurlu olmasıyla SGK’ye başvurmaları yeterli olmaktadır. Süt parası kimlere verilir? Sorusunun yanıtı ise yalnızca sosyal güvencesi olan annelere değil kendisinin sosyal sigortası bulunmasa bile eşi sigortalı olan anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. 657’ye tabi olan memurlar bu yardımdan faydalanamamaktadır. GSS borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Kendi çalıştığı kurumdan doğum parsını alamayacak kişilere ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Ödemeler başvurunun doğum yardımı sistemine girilmesi durumunda hak sahiplerine verilmektedir.

ocuk-para-odemesi.jpg

Süt Parası Nasıl Alınır?

Anne doğum yaptıktan sonra doğum sisteme düşmekte ve düşer düşmez de süt parasının verilmesi üzerine karar çıkarılmaktadır. Annenin anlaşmalı olduğu bir banka hesabı varsa para direkt oraya yatırılmaktadır. Eğer yoksa Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilip başvuru yapılması gerekebilir. Süt parası nasıl alınır? Sorusu için u belirtilenler dikkate alınmaktadır. Ardından 15 gün içinde durumun sonuçlanması beklenmektedir.


#Çocuk #Süt #Parası #Doğum #Parası #Desteği #Kadar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu